Nem nyugtatott meg minket az államtitkár asszony – szögezte le Galló Istvánné. A PSZ elnöke ugyanakkor értékelte, hogy most elsõ ízben ellátogatott az érdekvédõi szervezet vezetõségi ülésére. Mint mondta a Nemzeti Köznevelési Program koncepcióját most sem adta át nekik, annak egyes elemeit tudta ismertetni mindössze a másfél órás találkozón. Ezért megalapozott véleményt a tervezetrõl egyelõre nem tudunk kialakítani, hiszen csak a sajtóból értesülünk mind a közoktatási, mind az ezzel összefüggõ szakképzési és önkormányzati átalakításokról – tette hozzá Gallóné.
Mint az elnök asszony elmondta, a legélesebb vita a közeljövõben a munkaidõ-elszámolás körül lesz, mert nem tartják elfogadhatónak, hogy 32 órás kötelezõ iskolában töltött idõt írjanak elõ a tanároknak. Emlékeztetett arra, hogy egy nem régi felmérés szerint már ma is átlagosan 51 órát dolgoznak a tanárok hetente. „A heti 32 óra benntartózkodás magában rejti, hogy többet is kell dolgozni a megemelt bérért, és olyan egyéni foglalkozásokat, fejlesztéseket, korrepetálásokat is el kell végezni, amelyek eddig beszámítottak a kötelezõ óraszámba, vagy túlórapótlék járt értük” – magyarázta. Azt azonban hozzátette: az államtitkár cáfolta, hogy a pedagógusok óraszáma a mostani 22-rõl 24-re emelkedne, és hogy a gimnáziumi férõhelyek számát 40 százalékkal csökkentenék.
A találkozót követõ sajtótájékoztatón Hoffmann Rózsa úgy értékelte a megbeszélést, hogy bár a szakszervezet és az államtitkárság között vannak vitás kérdések, a megbeszélésrõl jó érzéssel távozik, mert az “oktatásügy iránt felelõsséget érzõ körrel” beszélt. Mint mondta, nem ez volt az utolsó találkozás, a szakszervezetekkel egyeztet még.
Az oktatási államtitkár kijelentette, hogy várhatóan a jövõ évben is ugyanannyi pénzbõl lehet majd gazdálkodnia a közoktatásnak, mint az idén. Jelentõs növekedésre nem lehet számítani, de olyan szempontból ez nyereségnek tekinthetõ, hogy idén 22 ezerrel kevesebb diák ül be az iskolapadba – állapította meg. Hozzátette: az, hogy 2013-ra mi érhetõ el, a következõ nyolc-tíz hónapban dõl el.
Hoffmann Rózsa megerõsítette, hogy a pedagógus-életpályamodell bevezetése egy idõben történik majd az új típusú munkaidõ-elszámolással, amelynek értelmében a tanároknak kötelezõen 32 órát kellene az iskolákban tölteniük. Az életpályamodell alkalmazásához évente 160 milliárd forint többletpénzre lesz szükség, a modellt 2013 szeptemberében szeretnék bevezetni, de “a mikor és a mennyi kérdésre az egész kormánynak kell válaszolnia”.
A kormány pontosan tudja, hogy erre szükség van, és a szándék megvan a bevezetésre, de jelen pillanatban a gazdasági világválság miatt sok a bizonytalan tényezõ. Hoffmann Rózsa úgy fogalmazott, hogy Magyarország eddig kilábalt minden súlyos bajból, de a vész még nem múlt el. Az oktatási államtitkár megerõsítette, hogy kedden, de legkésõbb szerdán nyilvánosságra hozzák a köznevelés új rendszerérõl szóló koncepciót (hogy miért várnak ezzel, arra nem tért ki, de információink szerint a dokumentum még mindig nem végleges, Orbán Viktor további módosításokat kért Hoffmanntól, s ezeket hétfõn vagy kedden tárgyalják meg Lovasberényben), majd ezt követõen országjárás kezdõdik a javaslat megismertetésére.
Galló Istvánné biztosította az államtitkárt arról, hogy partnerek kívánnak lenni egy jobb közoktatási rendszer kialakításában, hogy olyan iskolarendszer jöjjön létre, amelyben az intézmények biztonságosan mûködnek, a pedagógusok munkahelye nincs veszélyben, és megfelelõ a finanszírozás.
A PSZ nagy bizonytalanságot tapasztal az iskolák fenntartásának kérdésében, de az egész napos iskola bevezetését nem vetik el, ha ahhoz megvannak a személyi és tárgyi feltételek.
Hoffmann Rózsa kérdésre válaszolva elmondta: minden felsõoktatási hallgatóval, akinek a képzését az állam fedezi, szerzõdést kívánnak kötni a jövõben, a feltételeket azonban még ki kell dolgozni, errõl az új felsõoktatási törvény rendelkezik majd.