Belföld

Matolcsy szerint hamisított a Bajnai-kormány

A 2010. évi költségvetés végrehajtásáról szóló (zárszámadási) törvény kimondaná, hogy az Orbán-kormány hamisított költségvetési adatokat "örökölt". A javaslat elõterjesztõje Matolcsy György, akit az MSZP lemondatna.

A nemzetgazdasági miniszter törvénybe foglalná a Bajnai Gordon vezette kormány bûnösségét, a szerinte meghamisított büdzsészámok miatt. A javaslat preambuluma szerint “a 2010 májusában hivatalba lépett nemzeti ügyek kormánya azzal szembesült, hogy az elõzõ – Bajnai Gordon által vezetett – szocialista kormány költségvetésében hamis adatok szerepelnek. A költségvetési törvényben leírt fõbb számok ugyanis egyáltalán nem feleltek meg a valóságnak: a 3,8 százalékos hiány valójában a 7 százalékot is meghaladta volna.

Matolcsy szerint az új kormány a költségvetésben meglévõ
feszültségforrásokon túl “rendkívül rossz állapotú államháztartást örökölt. A bevételeket és a kiadásokat irreálisan tervezték meg, az államháztartás folyamatainak átláthatóságát nem biztosították”.

ÁSZ-bírálat jobbra, balra

Az ÁSZ elkészítette jelentését a Bajnai- és az Orbán-kormány tavalyi gazdálkodásáról: ebben részben egyetértenek a Orbán-kormány megállapításával, miszerint tavaly májusban az államháztartás hiánya elérte az éves terv 71,2 százalékát, emiatt azonnali beavatkozásra volt szükség. Ugyanakkor a számvevõk azt is hozzáteszik, hogy az év közben bevezetett több új adónem ellenére az adóbevételek 235,8 milliárd forinttal elmaradtak a tervezetnél. Az ÁSZ-jelentés szerint a tavalyi hiányt növelte, hogy az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek 30 milliárd forinttal elmaradtak a tervezettõl. Matolcsy György kapott bírálatot a GKI-tõl is, a kutatók szerint a korábban vártnál is jobban akadályozta a belföldi kereslet emelkedését a helytelenül megválasztott gazdaságpolitika.

Meddig maradhat Matolcsy?

Erre vár választ az MSZP. Az ellenzéki párt szerint “az igazságtalan, egykulcsos adóra épülõ matolcsyzmus bukása a 2011-2012-es tanév elsõ napjára nyilvánvalóvá vált. Az õsz beköszöntével lenullázott növekedésrõl, stagnáló munkanélküliségrõl, csökkenõ fogyasztásról és beruházási kedvrõl és újabb megszorításokról beszél az ország. “Mert hazudjon bármit a Fidesz-KDNP-kormány, az elmúlt évtizedek legbrutálisabb megszorításaira számíthat Magyarország: független szakemberek egybehangzó véleménye szerint 1000 milliárdos nagyságrendû megszorításra kell felkészülnie a magyar embereknek” – tudatta közleményében az MSZP. Az ellenzéki párt felszólítja a kormányt, hogy – miután tegnap megtárgyalta – mutassa be a jövõ évi költségvetés fõ irányait, illetve azt, hogy abban milyen, az emberek mindennapi életét érintõ megszorítások vannak!

Matolcsy: 100 milliárd hiányzik

A kormány kihelyezett ülésén hétfõn és kedden tárgyal a költségvetésbõl jövõre hiányzó 100 milliárdos “lyuk” eltüntetéséhez szükséges intézkedésekrõl – mondta el Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a miniszterelnök és 11 közgazdász megbeszélését követõen kérdésre válaszolva.
Hozzátette: olyan intézkedésekrõl döntenek egyebek mellett, amelyek az adóbehajtás hatékonyságát növelik. A kormány ekkor tárgyalja második olvasatban a jövõ évi költségvetést.

Fotó: Kovács Tamás / MTI

Fotó: Kovács Tamás / MTI

Folytatni kell a deficitcsökkentõ gazdaságpolitikát

Az Orbán Viktorral tárgyaló vezetõ közgazdászok többsége egyetértett az államadósság- és deficitcsökkentõ gazdaságpolitika folytatásával, a szerkezeti átalakítások szükségességével. A szakértõk óva intették a kormányt az arányos adórendszer megváltoztatásától és az adó, ezen belül a jövedelemadó emelésétõl – közölte Matolcsy György.
Egyetértettek abban is, hogy a mostani pénzügyi válság erõteljes, új kockázatot jelent az országnak és akár 8-10 év is elhúzódhat, ahogy abban is, hogy bár Magyarország eltávolodott a válság magjától, de továbbra is veszélyes a helyzet a gazdaság sebezhetõsége miatt.

Orbán Viktor 11-e

A megbeszélésen részt vett: Bod Péter Ákos, Csaba László, Járai Zsigmond, Hamecz István, Barcza György, Szász Károly, Töröcskei István, Szapáry György, Arnold Mihály, Soós Lõrinc és Auth Henrik. Megállapodtak abban, hogy a helyzetre tekintettel ezt a konzultációs fórumot fenntartják, és havonta egyeztetnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik