Magyarország országgyûlése 2011 tavaszán új alaptörvényt alkotott, amely január 1-jén lép életbe. A TTE-konferencia a történelemtanároknak és a történelemtanításért felelõs szakembereknek ad alkalmat annak végiggondolására, mit jelent a közfigyelem középpontjába került alkotmányozás, milyen történelmi elõzményeire érdemes felhívni a figyelmet, milyen hatással lesz, illetve lehet a történelemtanítás folyamatára.
Az elõadások az alkotmány történeti elõképeivel foglalkoznak, különös tekintettel az Aranybullára, az 1848-as áprilisi törvényekre, az 1949. évi népköztársasági alkotmányra és az 1989-es rendszerváltásra. A szakemberek e mellett áttekintik az alaptörvény bevezetõjének, a Nemzeti hitvallásnak a történelemszemléletét is.
A konferencián elõadást tart többek között Paczolay Péter, a Magyar Köztársaság Alkotmánybírósága elnöke, Sólyom László volt köztársasági elnök és az Alkotmánybíróság volt elnöke, Tölgyessy Péter alkotmányjogász, továbbá neves történészek, gyakorlati szakemberek. A kerekasztal-beszélgetés témája: „Mit és hogyan tanítsunk a 2011-ben elfogadott alkotmányból? Van-e történeti alkotmány? Mit értsünk ezen?”