Belföld

Távozik a BKV vezére

Azonnali hatállyal távozik posztjáról Kocsis István a Budapesti Tömegközlekedési Vállalat Zrt. vezetõje.

Közös megegyezéssel távozik a BKV vezérigazgatói posztjáról Kocsis István – közölte vasárnap Szûcs Somlyó Mária, a Fõpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója.
A kommunikációs igazgató szavai szerint Tarlós István fõpolgármester hivatalában fogadta Kocsis Istvánt, és „közös megegyezéssel a vezérigazgató munkaviszonyának megszüntetésében állapodtak meg.

A fõpolgármester a tömegközlekedési társaság vezérigazgatói teendõinek ellátásával Várszegi Gyulát, a BKV igazgatótanácsának elnökét, a Metróber Közlekedésfejlesztési ás Beruházási Vállalat és a MÁV volt vezetõjét bízta meg.

A hírhez a Magyar Nemzet annyit tett hozzá, hogy a fõvárosi cégvezetõ, aki a rendõrségen a Gyurcsány-kormány tagjaira tett terhelõ vallomást, a fõpolgármesterrel kötött egyezség alapján nem kap végkielégítést.

Kocsist a múlt hónapban különösen jelentõs vagyoni hátrányt okozó hûtlen kezelés bûntettének gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatták ki. A Magyar Villamos Mûvek Zrt. (MVM) korábbi vezérigazgatóját két ügylettel kapcsolatban legalább kétmilliárd forint kár okozásával vádolják.

Az egyik egy 2007-es szerzõdés, amely alapján egy ciprusi offshore-cég befektetési portfóliójának összeállítására kapott megbízást. A szerzõdésbõl semmi nem teljesült. A másik ügylet 2008-ban, egy Milánóban bejegyzett kft.-nek nyújtott kölcsön, amit az olasz cég a mai napig nem fizetett vissza. A Nemzeti Nyomozó Iroda gyanúja szerint Kocsis István mindkét szerzõdést az MVM igazgatóságának megkerülésével kötötte meg.

Kocsist az MVM Zrt.-tõl való távozása után 2008. augusztus 27-én választották meg a BKV vezérigazgatójává. Programjában nagy hangsúlyt fektetett a BKV holdingszerû átalakítására, de a szakszervezetek ezt nem támogatták.

Kocsis István okleveles gépészmérnök, 1985-ben egyetemi doktori fokozatot szerzett a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Dolgozott iparpolitikai helyettes államtitkárként 1993-ban, majd 1993 és 1995 között az Állami Vagyonkezelõ Rt. vezérigazgató-helyettese lett, 1996-tól pedig az Állami Privatizációs és Vagyonkezelõ (ÁPV) Rt. vezérigazgatója volt öt hónapig. Az ÁPV-tõl a Tocsik-ügy miatt kellett távoznia. Ezután 2002-tõl 2005-ig a Paksi Atomerõmû Rt. vezérigazgatója lett, majd 2005-tõl 2008-ig vezette a Magyar Villamos Mûvek (MVM) Rt.-t, innen került a BKV élére.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik