Élet-Stílus

Hagyjuk magunk mögött a depresszióhoz fűződő tévhiteket!

GettyImages
GettyImages
A 21. század negyedéhez érve már biztosan nem övezhetik tévhitek a leggyakoribb mentális betegséget, a depressziót – gondolhatnánk, és nem is tévedhetnénk nagyobbat. Biztosan mindenki hallott már néhányat a laikus megfejtések és csodagyógymódok közül, ezek birtokában térképezzük fel, milyen tévhitek és mítoszok övezik a depressziót, és mi az igazság valójában ezek tekintetében.

Először is szögezzük le, hogy a depresszió majdnem minden hatodik embert érint valamikor az élete során. Mégis sokan azt vallják: nem valódi betegségről van szó. Tegyük gyorsan rendbe a kérdést: a depresszió biológiai bizonyítékai az agy működésének vizsgálatából származnak. Legjobb tudásunk szerint a depresszió során a hangulatot szabályozó agyi területek idegpályái működnek rendellenesen.

Milyen megoldás tűnik a legcélravezetőbbnek sokak számára? „Vessük bele magunkat a munkába, majd attól jobban leszünk.” Ez talán jó gyógymód lehet egy kis szomorúságra, ám a depresszió teljesen más. A túlhajszoltság, a munkába menekülés valójában a depresszió jele lehet, kiváltképp igaz ez férfiak esetében.

Apropó férfiak: sokan hajlamosak azt hinni, hogy a férfiakat nem érinti a betegség. Egyáltalán nem erről van szó! A férfiak egyszerűen kevésbé hajlamosak beszélni az érzéseikről, illetve a betegség megnyilvánulási formái is eltérőek a nőknél tapasztaltaktól. Sok esetben a depressziós férfi nem tűnik szomorúnak vagy levertnek, sokkal inkább ingerlékeny, dühös vagy nyugtalan.

Visszatérő vélekedés az is, hogy a depresszió nem más, mint puszta önsajnálat. A depresszióban szenvedők viszont nem lusták, nem csak sajnálják magukat. Nem tudják „akarni”, hogy a depresszió elmúljon. Sokan emellett azt is hiszik, hogy a depressziós emberek sokat sírnak, miközben vannak köztük, akik egyáltalán nem sírnak, sőt, nem is tűnnek szomorúnak. Ellenben értéktelennek, haszontalannak érezhetik magukat.

Sokan vélekednek úgy is, hogy a depressziót valamilyen traumatikus élethelyzet idézi elő. Egy szerettünk elvesztése például mindenkiben szomorúságot vált ki, ám azok, akik depresszióval küzdenek, nagyobb valószínűséggel élnek át ilyen érzéseket hosszú ideig, illetve gyakrabban. Azaz egy-egy traumatikus esemény felerősíthet egy már meglévő problémát.

Régóta tartja magát az a hozzáállás is, hogy a beszéd csak „ront a helyzeten”. Egykor még azt tanácsolták sokaknak, hogy inkább ne „rágódjanak” a problémáikon. Ma viszont már bizonyított tény, hogy a szakemberrel folytatott beszélgetések sokat képesek javítani egy depressziós ember helyzetén.

Az egyszerűnek tűnő megfejtések között fel szokott tűnni az is, hogy a depresszió nehezen kezelhető. A valóság ezzel szemben az, hogy a legtöbben jobban lesznek, akik tesznek valamit a depresszió megszüntetése érdekében. Egy tanulmány szerint az emberek 70 százaléka vált tünetmentessé gyógyszeres kezelés hatására – habár nem mindig az első gyógyszer vált be.

Fontos hangsúlyozni ugyanakkor, hogy a gyógyszeres terápia csak a kezelések egyik típusa: a kutatások szerint a kognitív viselkedésterápia (CBT) különösen hatékony a depresszióban szenvedők esetében. Általában a gyógyszerek és a CBT vagy a pszichoterápia kombinációja a leghatásosabb kezelési mód.

A végén pedig álljon itt egy fontos igazság: hiába vallják ezt sokan, a depresszió nem az élet „normális” része. Ahogy az öregedésnek sem az. Ugyanakkor azoknak, akik ezzel küzdenek, nem kell egyedül megtenniük az utat, a szükséges segítséggel elérhető a gyógyulás.

Hirdetés

Ha tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat, és nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segít az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer javítja a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.

Phytotec Hungária BT. Vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik