Észak-Korea a nyugati jelentések szerint mintegy 11 ezer katonát küldött Oroszországba, hogy hazájuktól több ezer kilométerre harcoljanak a lassan harmadik éve tartó orosz–ukrán háborúban. Az észak-koreai katonák oroszországi jelenlétéről az első hírek októberben érkeztek, az első bizonyított harctéri bevetésükre azonban csak december elején kerülhetett sor. A kontingensből a hónap utolsó harmadáig Dél-Korea közlése szerint nagyjából százan estek el, és ezren sérültek meg a kurszki harcokban, ahonnan az agresszor most már a távol-keleti ország csapatait is bevetve próbálja kiszorítani az ukrán erőket, melyek augusztus óta tartják megszállva a délnyugat-oroszországi régió egy részét.
Egy ukrán harci egység az első, észak-koreaiakkal történt kurszki összecsapás után arról számolt be a CNN szerint, hogy Kim Dzsongun katonái olyan típusú, tömeges veszteségekkel járó gyalogsági rohamokban támadtak, amilyenekkel 70 évvel ezelőtt, a koreai háborúban küzdött a Koreai Néphadsereg a dél-koreai és nyugati csapatok ellen. A nemzetközi lapok megjegyzik a tudósításaikban, hogy a külvilágtól elzárt diktatúra a létrejötte óta nem vett részt éles katonai konfliktusban, így a hadseregének nincs valós harci tapasztalata, az orosz–ukrán fronton ráadásul egy ismeretlen terepen kell a gyakorlatban elsajátítaniuk a modern hadviselés elemeit.
Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint azonban hiba lenne lebecsülni az észak-koreai csapatokat, melyeket a Koreai Néphadsereg elitnek számító 11., úgynevezett viharhadtestjéből küldtek Oroszországba. Ebben vannak összevonva a különböző különleges műveleti erők, például a felderítő, az ejtőernyős és más – a köznyelvben „kommandósként” ismert – alakulatok.
A szakértő hozzátette:
Az állomány jelentős része azonban motiváltabb lehet, mint az ukrán vagy az orosz katonák, akik már belefáradtak a három éve tartó háborúba.
Ezeknek a különleges kiképzésben részesített katonáknak jobb az egyenruhájuk, magasabb a motivációjuk, sokkal indoktrináltabbak, és jóval hűségesebbek is a rezsimhez, mint az átlagos észak-koreai katonák
– fogalmazott Kaiser Ferenc, hozzátéve, ezzel együtt páran már dezertáltak közülük, miután egyfajta kultúrsokkot okozott számukra, hogy milyen „hihetetlen jómódban és szabadságban” élnek az átlagos orosz emberek az otthoniakhoz képest.