A világ legzsúfoltabb szigete akkora, mint két futballpálya, mégis több mint 800 embernek ad otthont az Atlanti-óceán közepén. A Kolumbia partjainál található, a dél-amerikai országhoz tartozó apró – egészen pontosan 200 méter hosszú, és 120 méter széles – mesterséges szigetet, Santa Cruz del Islote-t még a 19. században, egy korallzátony tetején építették meg a helyi halászok. Akik az idilli környezet mellett azért is választották ezt a helyszínt, mert nagyon változatos volt a vízi élővilág a Karib-tenger öblében.
A rettentő kicsi, ellenben rettentő zsúfolt sziget csodájára járó brit bulvárlap, a Daily Express szerint a sokan annyira szeretnek itt lakni, hogy el sem hagyják a szigetet. Pedig a házak annyira közel vannak egymáshoz, hogy gyakorlatilag egymásba nyílnak az ajtajaik.
Sőt, a fenti fotón is látható, 2,4 hektár területű, 816 embernek otthont adó szigetet olyan sokan lakják, hogy Santa Cruz del Islote-nak nagyobb a népsűrűsége, mint New York előkelő kerületének, Manhattannek.
Nagyjából 200 család élhet az aprócska szigeten. Ahol halból ugyan a lehető legfrissebbet is be tudják szerezni bármikor, de a túlzsúfoltság miatt szinte semmit sem tudnak maguknak termeszteni – ezért a kolumbiai haditengerészet szállítmányaira kell hagyatkozniuk.
Santa Cruz del Islote-ban egyébként nincsenek autók és motorok sem, hiszen pár perc alatt el lehet gyalogolni az egyik oldaláról a másikra, és a szigetnek mindössze négy főutcája van.
De talán ennél is feltűnőbb az infrastruktúra hiánya: a szigeten nincs szennyvízelvezető rendszer, így minden hulladékot az óceánba szórnak, és az áramszolgáltatás sem érhető el a nap 24 órájában.
A helyiek közössége viszont annyira összetartó, hogy rendőrök sincsenek Santa Cruz del Islote-ban. Viszont egy iskola, egy templom, egy klinika és még egy szálloda is van a szigeten. Azonban Santa Cruz del Islote lakosságának mintegy 60 százaléka gyerek, akiknek 16 éves koruk körül el kell költözniük, ha szeretnének befejezni a középfokú tanulmányaikat.
A szigetlakók fő bevételi forrása a halászat, de újabban a turizmus szerepe is megnőtt a térségben, ahol például cápákkal is úszhat, aki elég bátor hozzá.