Gazdaság

A nyugdíjasok jelentős változtatásokat sürgetnek, március végéig adtak időt a kormánynak

Szajki Bálint / 24.hu
Az Országos Nyugdíjas Parlament ötödik ülése az Országház felsőházi termében 2022 június 16-án.
Szajki Bálint / 24.hu
Az Országos Nyugdíjas Parlament ötödik ülése az Országház felsőházi termében 2022 június 16-án.

Az Országos Nyugdíjas Parlament (ONYP) pénteken tartja a Parlament épületében VII. ülését, melyre mintegy 350 nyugdíjas érkezését várják az egész országból. Készítettek egy előzetes állásfoglalást is arról, mit szeretnének elérni. Azt, hogy szülessen országgyűlési határozat a társadalmi szolidaritáson alapuló, egységes nyugdíjrendszer létrehozását célzó törvény előkészítéséről. 

Indoklásul hivatkoznak az Alaptörvényre, mely szerint „Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működésének lehetővé tételével segíti elő”. Valamint többek között a gazdasági stabilitásáról szóló törvényre, mely rögzíti, hogy „Az állami nyugdíjrendszer célja, hogy az időskor, illetve közeli hozzátartozó halála esetén a jövedelembiztonságot megalapozza”.

Azt szeretnék elérni, hogy az Országgyűlés hozzon határozatot, melyben felkérik a kormányt, hogy 2025.március 31-ig terjessze az Országgyűlés elé az új, a társadalmi szolidaritáson alapuló, egységes nyugdíjrendszer törvénytervezetét.

Ebben a közfinanszírozott nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében kérik figyelembe venni, hogy:

  • az idősek, a közfelfogással ellentétben, nem tehertételt, hanem erőforrást jelentenek a társadalom számára.
  • A társadalom rendelkezésére álló felosztható erőforrások elsősorban az ország termelékenységétől és a versenyképességétől függenek.
  • A közfinanszírozott nyugdíj fedezete jelentősen növelhető az állami szervek működési hatékonyságának javításával.
  • Megfelelő ösztönzők segítségével növelhető a nyugdíjcélú öngondoskodást segítő pénzügyi termékek népszerűsége.

A közfinanszírozott nyugdíjrendszer méltányossága érdekében pedig kérik figyelembe venni, hogy az Országos Nyugdíjas Parlament szerint:

  • a Magyarországon nyugdíjjogosultságot szerzett idősek összevont juttatása ne lehessen kevesebb a tárgyévi átlagos öregségi nyugdíj hatvan százalékánál. (Alapnyugdíj, illetve a nemek, a települések és a nyugdíjba vonulás időpontjából adódó méltánytalanságok korrigálása.)
  • A megállapított közfinanszírozott öregségi nyugdíj legmagasabb értékénél szigorítás szükséges. (Maximális nyugdíj bevezetése.)
  • A tárgyévi közfinanszírozott öregségi nyugdíjindexálást az előző év nemzetgazdasági átlagos bruttó keresetnövekedésével megegyező mértékben kellene meghatározni.
  • A „tizenharmadik havi nyugdíjnak” nevezett költségvetési juttatást a jövőben azonos nagyságban (egyforma összegben) kellene folyósítani minden jogosultnak.

Azt szeretnék továbbá, hogy az államigazgatási szervek és az idősek önszerveződő érdekképviseleti szervei közötti aktív kapcsolat legyen. Ennek érdekében azt kérik, hogy:

  • a kormányzati szervek és az országos hatókörrel tevékenykedő idősek önszerveződő érdekképviseleti szervei között intézményesítsék a kapcsolatot (köztestület).
  • A települési önkormányzatok és a helyi idősek önszerveződő szervezetei között is szorgalmazzák a kapcsolatok intézményesítését (Idősügyi Tanács).

Az ONYP elnöke, Karácsony Mihály lapunknak elmondta, a Budapesti Nyugdíjas Parlament már el is fogadta a javaslatot, sőt kiegészítették egy ponttal, amelyet átemelnének majd az Országos Nyugdíjas Parlament elé szánt anyagba is. A budapesti nyugdíjasok azt javasolták még, hogy

  • készüljön nyugdíjkorrekciós program a legalacsonyabb nyugdíjúak felzárkóztatásához.

Miután a pénteki, országos ülésen a határozati javaslatot megvitatják, az elfogadott verziót az összes pártnak el fogják küldeni – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik