Élő Nagyvilág

Tűkön ülő demokraták, optimista republikánusok – nem tudni, mikor dől el az elnökválasztás

Giorgio Viera / AFP
Giorgio Viera / AFP
Keddről szerdára virradó éjszaka több száz millió amerikai szavazata nemcsak azt dönti el, hogy 2025 januárjától ki költözzön be a Fehér Házba, hanem azt is, hogy ki üljön be a szenátusba és a képviselőházba, valamint vannak olyan államok, ahol az abortuszról hoznak majd fontos döntéseket. Kövessék velünk a fejleményeket!
  • Rendkívül kiélezett versenyben feszül egymásnak a demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump, hogy valamelyikük 2025 januárjától beülhessen a Fehér Házba.
  • Alaszka kivételével immár az összes államban bezártak a szavazóhelyiségek.
  • Az éjszaka során mindkét jelölt hozta a kötelezőt: Trump sorra húzta be a vörös államokat, miközben Harris begyűjtötte a kékeket.
  • Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: mindkét államban kétszámjegyű lett az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát. 
  • Trump megnyert egy kulcsfontosságú csatatérállamot, Észak-Karolinát. A másik hat billegő, a választás végeredményét eldöntő állam sorsa egyelőre a levegőben lóg, de jelenleg Harris számára tűnik szűkebbnek az ösvény a győzelemhez. Hazai idő szerint reggel hatkor az összes csatatérállamban Trump vezet.
  • Egyelőre nem világos, mikor hirdetnek győztest, ám az valószínűsíthető, hogy a „kék falnak” nevezett három északi államban, Pennsylvaniában, Michiganban és Wisconsinban dől el a választás sorsa: ezeket az államokat hoznia kell Harrisnek az elnökséghez.
  • Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.

Ha Harris nyer, már akkor is elvesztette a szenátust

Az elnökválasztáson van még esélye a demokratáknak, ahogy a ház megszerzésére is, a szenátus viszont biztos bukó. Dan Osborn független jelölt nebraskai vereségével az elvi lehetőség is megszűnt arra, hogy egy döntetlenre felálló szenátusnál a regnáló alelnök szavazata döntsön, ami legalább reményt adhatott a demokratáknak. Arra eleve nem volt esélyük, hogy Trump győzelme esetén a demokraták akadályozzák a republikánusokat a szenátusban.

Trump erősödésére gyengül a forint

A piacok kezdik beárazni a kiélezett amerikai elnökválasztás eredményeit.

A forintgyengülés nem állt meg, ahogy egyre nő az elnökválasztás feldolgozottsága és nőnek Donald Trump győzelmi esélyei. Az euróval szemben a forint új mélypontra, 411,7-re esett, ami 23 hónapja nem látott szintet jelent. A hajnali kereskedésben A dollár féléves csúcsa közelébe emelkedett az euróhoz képest, így természetesen a dollárhoz képest is gyengült a forint, a 382,4-es szint 2022 decemberét idézi – írja a Portfolio.hu, amely szerint kicsit később a forint enyhén távolodni kezdett a mélyponttól.

Harris hozta Hawaiit

Nincs meglepetés, Hawaii négy elektori szavazata a demokratáké.

Már csak egy államban, Alaszkában vannak nyitva a szavazóhelyiségek.

(AP, CNN)

Nevadában még mindig sorok állnak az urnáknál

Bár Nevadában hivatalosan már bezártak a szavazóhelyiségek, a zárás idején a sorban állók leadhatják a voksukat. A CNN tudósítása szerint azok, akik magyar idő szerint negyed 6-kor a sorban álltak, egy órás várakozási időre számíthatnak. És mivel az első eredmények csak azután jönnek majd, hogy minden várakozó leszavazott, ebből a csatatér államból még egy ideig nem fognak érkezni a számok.

13 elektort ad Virginia Harrisnek

Egymás után harmadszorra vesztette el Virginiát Donald Trump, miután az AP számításai szerint, 82 százalékos feldolgozottságnál, Kamala Harris nyeri az államot, és ezzel 13 elektori szavazatot.

Ted Cruz behúzta

Újraválasztották Ted Cruzt. Habár sokan szoros küzdelemmel számoltak, a texasi szenátor végül magabiztos győzelmet aratott demokrata kihívója fölött: Cruz a szavazatok 54 százalékát szerezte meg, míg Colin Allredre 43 százaléknyian szavaztak.

Cruz 2012 óta tagja a szenátusnak.

Danielle Villasana / Getty Images Ted Cruz

Levélben nyugtatja a demokratákat Harris kampányfőnöke

Türelemre szólította fel a Harris kampány munkatársait a demokrata elnökjelölt kampányfőnöke. Az AP és több amerikai lap által látott levélben arról ír, hogy pontosan ilyen szoros versenyre készültek, és hangsúlyozta, hogy az elnökválasztás sorsa várhatóan csak – a helyi idő szerinti – reggeli órákban fog eldőlni.

„Ahogy azt mindvégig tudtuk, ez egy rendkívül szoros küzdelem” – írta Jen O’Malley Dillon, felhívva az egyre idegesebb demokrata tábor figyelmét a számukra kedvező philadelphiai részvételi adatokra, a pennsylvaniai Bucks megye elővárosi szavazataira, a michigani Detroitban, valamint a wisconsini Dane és Milwaukee megyékben, a demokraták két fellegvárában idáig megszámlálatlan szavazatokra.

A memó kiemelte, hogy az úgynevezett „kék fal” államok,

Wisconsin, Michigan és Pennsylvania kulcselemei Harris győzelmének.

Yuri CORTEZ / AFP

Új-Mexikót Harris nyeri

Az AP jóslása szerint Új-Mexikó 5 darab elektori szavazatát Harris viheti – ebben sincs meglepetés. Az utolsó republikánus elnökjelölt, aki nyerni tudott az államban George W. Bush volt és Harris még úgyis nyerni tudott, hogy a kampány során egyetlen egyszer sem látogatott el Új-Mexikóba.

Hogy nyerhet Trump?

Észak-Karolina megszerzése nagy lépés Trumpnak a 270 elektor felé. Két út van előtte a győzelemhez. Vagy megnyeri Georgiát és Pennsylvaniát, vagy Georgiát, Wisconsint és Michigant. Georgiában szoros a verseny, de Trump erősődött a korábbiakhoz képest, így valószínűleg be tudja húzni. A választás végül a három kék öv-államban dőlhet el.

Giorgio Viera / AFP

Meg is van az első meglepetés

Illetve a meglepetés talán túlzó, de az első billegő állam, ami eldőlt. Az AP Trumpnak adta Észak-Karolinát, ami fontos csatatér-állam volt. Annyiban tényleg nem meglepetés a helyzet, hogy Trump mindkét eddigi választásán nyert az államban, de a demokraták bíztak benne, hogy meg tudják fordítani. 16 elektort kap ezzel Trump.

Szoros lesz a vége

Továbbra sincs semmi meglepetés, Trump behúzta a republikánus államokat, Harris a demokratákat. Nagyjából az látszik, hogy a felmérések nagy része pontos volt, és a kiugró felmérések, mint a Selzer iowai kutatása, tévedtek. Pont ezért továbbra sem dőlt el semmi. A lényegi csatatér-államokban, mint Pennsylvania, Michigan, Wysconsin, Trump vezet, de a szavazatok jelentős részét még nem számolták meg, és nagyrészt pont azokban a körzetekben, amelyek a demokraták felé húznak. Itt nagyon szoros lehet az eredmény, de Harris még behozhatja.

A szavazati arányokból az látszik, hogy a latino és spanyolajkú szavazók kicsit kevésbé támogatják Harrist, mint korábban Bident, a diplomás fehérek pedig kicsit jobban.

A szenátust nagy eséllyel elvesztik a demokraták, ez már csak Nebraskán múlik, ahol nagyon szoros a verseny, de itt eleve nem demokrata, hanem független a jelölt. Dan Osborne valószínűleg a demokratákhoz ülne be, ha nyerne.

A Trump-kampánystáb egyre optimistább

A CNN úgy tudja, Donald Trump csapata egyre optimistább az első eredmények miatt.

A bizakodó hangulatot erősítik a virginiai és iowai eredmények, amelyek úgy tűnik, megcáfolták a Harriséknek kedvező, múlt szombaton megjelent közvélemény-kutatást.

A csatorna szerint Trump floridai eredményváróján is nagy az öröm.

CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP

Iowa és Kansas is Trumpé

Iowát és Kansast is megnyerte Donald Trump, amiért 6-6 elektori szavazatot szerzett.

Mindkét államban biztos republikánus sikert jósoltak, ám néhány nappal a választások előtt a Des Moines Register váratlanul három százalékpontos előnyt mért Harrisnek Iowában. A közvélemény-kutató az elmúlt választásokon nagy pontossággal jelezte előre a végeredményét a korábban billegőnek számító államban, ahol a legutóbbi két választáson Trump magabiztosan nyert, és végül most is így tett.

Eközben Kamala Harris megnyerte Maine 1-es számú kongresszusi körzetét, amiért egy elektori szavazatot kap. A legtöbb amerikai államban a győztes mindent visz elve érvényesül, kivéve Maine-ben és Nebraskában, ahol két-két elektor az állami többségi szavazatnak megfelelően voksol, a többiek pedig az adott állam kongresszusi képviselői körzeteinek eredményét figyelembe véve – Maine-ben kettő, Nebraskában pedig három körzet van.

(AP)

Bejutott a képviselőházba az első transzgender képviselő

Sarah McBride bejutott Delaware-ből a képviselőházba, ami azt jelenti, hogy ő lesz az első nyíltan transzgender képviselő a kongresszusban. McBride demokrata, és egy másik demokratát vált majd, ami nem meglepő, mert ez egy nagyon demokrata állam.

SAUL LOEB / AFP Sarah McBride 

Történelmi csúcsra lökte a bitcoint Trump győzelmi esélye

A Bitcoin kedd este 75 000 dollár feletti rekordárfolyamot ért el, ugyanis a kriptovaluta-befektetők egyre optimistábbak Trump győzelmi esélyeivel kapcsolatban. Nyáron Trump részt vett az évente megrendezett Bitcoin Konferencián, ahol arról beszélt, hogy az USA-t bitcoin-szuperhatalommá tenné, így a piac lazább szabályozásra számít a republikánus győzelem esetén.

(The New York Times)

Hogy áll a helyzet?

Igazából az a meglepő, hogy mennyire nincs meglepetés. A felmérések szoros versenyt jósoltak, de titokban sokan vártak arra, hogy a felmérések nem lesznek pontosan, ahogy korábban sem voltak azok. Most viszont nagyjából az történt, amit vártunk. Trump hozta a republikánus államokat, Harris pedig egyelőre hozza a demokrata államokat. A verseny nagyon szoros lehet, és úgy néz ki, tényleg három-négy állam dönti majd el a versenyt.

Ezzel kapcsolatban érdemes még felhozni az úgynevezett red mirage-t, vagyis a vörös délibábot, ami azt jelenti, hogy a szavazatokat először a vidéki, kisebb szavazókörökben kezdik el számolni, ami azt jelenti, hogy a szavazatszámlálás kezdetén a teljes térkép vörösnek néz ki. Amikor eljutnak a nagyobb városokig, több állam kékké válik.

Ilyesmi történt Virginiában is, ahol Harris rosszabbul teljesített eddig, mint korábban Biden, de az állam nemrég átfordult kékké. Sok államban ráadásul még szavaznak is, és a demokraták számára a nyugati part nagy győzelmeket jelenthet majd.

KENA BETANCUR / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
Jessica McGowan / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
WIN MCNAMEE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP

Melyik államok keltek el eddig?

  • Kamala Harrisé lett Colorado, Connecticut, Delaware, Illinois, Massachusetts, Maryland, New Jersey, New York, Rhode Island és Vermont,
  • Donald Trumpé pedig Alabama, Arkansas, Florida, Indiana, Kentucky, Louisiana, Missouri, Mississippi, Montana, Észak-Dakota, Nebraska, Ohio, Oklahoma, Dél-Karolina, Dél-Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Nyugat-Virginia és Wyoming.
  • Idáig a hét közül egyetlen csatatérállamban sem született döntés.

Colorado Harrisé

Coloradót 55,9 százalékkal Harris nyerte, ez majdnem 1 ponttal jobb eredmény, mint amilyet Biden 2020-ban ért el. Ez 10 elektori szavazatot jelent az alelnöknek.

Még erősebb alkotmányos védelmet nyert az abortuszhoz való jog New Yorkban

A New York-iak megszavaztak egy állami alkotmánykiegészítést, amely a diszkrimináció ellenes nyelvezet ernyője alá vonja az abortuszra vágyó és azon átesett személyeket is. A módosítás támogatói szerint ez a javaslat megakadályozza, hogy az állami törvényhozás a jövőben korlátozza az abortuszhoz való hozzáférést.

Az állami alkotmány már eddig is tiltotta a faji vagy vallási alapú megkülönböztetést. A módosítás ellenzői szerint a transznemű sportolók így alkotmányos jogot szerezhetnek arra, hogy női sportcsapatokban játszanak.

A javaslatra a New York-iak több mint 70 százaléka szavazott igennel.

(AP)

Akadozik a szavazatszámlálás az egyik georgiai megyében

Jelentős késés várható a szavazatszámlálásban a georgiai Gwinnett megyében, mert gondok akadtak a számláló szoftverrel. Ugyan a szavazókörök 80-90 százalékából már beérkeztek az eredmények, addig nem közölhetik őket, amíg a hibát ki nem javítják.

(CNN)

Nathan Posner / ANADOLU / Anadolu / AFP
Olvasói sztorik