Belföld

Lázár János 12 műemlékről rendelkezett – a Turul-szobor nincs köztük

Szajki Bálint / 24.hu
A Mi Hazánk Mozgalom „turulvédő” megemlékezése a Németvölgyi úti Turul-szobornál 2024. október 23-án.
Szajki Bálint / 24.hu
A Mi Hazánk Mozgalom „turulvédő” megemlékezése a Németvölgyi úti Turul-szobornál 2024. október 23-án.

Egyelőre hivatalosan még nem teljesült Lázár János ígérete, azaz mostanáig nem nyilvánították műemlékké a XII. kerületi turult, pedig csütörtökön este egy, a Magyar Közlönyben közzétett jogszabály 12 épületet nyilvánít nemzeti emléknek minősülő műemlékké – szúrta ki a hvg.hu. Ezek

  • a bagodi faluház,
  • egy berhidai vendéglő,
  • a Budapest I. kerület, Attila úti tabáni emlékmű,
  • a csengeri adventista imaház,
  • a jászkiséri művelődési ház,
  • a kakasdi faluház,
  • a neszmélyi Petőfi Sándor utcai általános iskola,
  • a paksi lakótelepi piac épülete,
  • a solymári Waldorf Óvoda,
  • a százhalombattai Szent István római katolikus templom,
  • a Visegrád Rév utcai tornacsarnok,
  • és a zalaszentlászlói faluház.

Ezen épületek közös vonása, hogy Makovecz Imre tervei alapján készültek, és a műemlékké nyilvánítás célja a rendelet szerint az építész „szellemi örökségének védelme”.

Mint ismert, az építési és közlekedési miniszter pár nappal az október 23-i nemzeti ünnep előtt – a kulturális örökség védelméért felelős miniszterként – egyik legfontosabb feladatának nevezte a nemzeti értékeink megóvását, és ennek szellemében bejelentette:

ma elrendeltem a Turul-szobor műemléki védelem alá helyezését.

Lázár indoklása szerint „a II. világháború katonai és polgári áldozatai előtt tisztelgő, XII. kerületi emlékmű szinte avatása óta politikai viták kereszttüzében áll. Ez azonban nem lehet ok arra, hogy egy nemzeti jelképet és egy művészeti alkotást pusztulásra ítéljenek.”

A miniszter bejelentésére Kovács Gergely, a XII. kerület új polgármester megjegyezte: „ez csak valami tévedés lehet, bizonyára a MÁV-ot akarta műemlékké nyilvánítani a miniszter úr.”

A nemzeti ünnepen aztán a Mi Hazánk tartott megemlékezést és demonstrációt, amelyen a résztvevők kinyilvánították: készek jogi eszközökkel és akár a testükkel megakadályozni a szobor áthelyezését.

A hvg.hu megjegyzi: a turul esetében egyelőre csak ideiglenes védelemről lehet szó, mert a végleges minősítésnek van egy megkerülhetetlen eljárása. Ennek formális megindításáról azonban még semmilyen hivatalos dokumentum sem született – teszi hozzá a portál.

Erre az állításra reagálva az Építési és Közlekedési Minisztérium levelet küldött lapunknak, amelyben jelezték: az ÉKM „megkezdte a Budapest XII. kerület, Böszörményi út – Németvölgyi út – Nagyenyed u. találkozásánál lévő Turul-szobor nemzeti emléknek minősülő műemlékké nyilvánítását. A műemlékké nyilvánításról szóló miniszteri rendelet hatálybalépéséig a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően az ÉKM kezdeményezte Budapest Főváros Kormányhivatalánál a Turul-szobor ideiglenes műemléki védelem alá helyezését, tekintettel arra, hogy azt a megsemmisülés fenyegeti. Az ideiglenes műemléki védelem már hatályba lépett.”

Hogy mit jelent az ideiglenes műemléki védelem alá helyezés, és mennyire lehet indokolt egy ilyen szobor esetében, azt ebben a cikkünkben jártuk körbe:

Kapcsolódó
Ideiglenesen műemlék lesz a hegyvidéki Turulból, ez azonban nem teszi sérthetetlenné
Kérdés, hogy sikerül-e majd elérnie a végleges műemléki státuszt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik