Élő Nagyvilág

Izrael volt magyarországi nagykövethelyettesének öt családtagjával végzett a focipályát ért rakéta a Golan-fennsíkon

Gil Eliyahu /AP
Gil Eliyahu /AP
Vasárnapi élő hírfolyamunk az izraeli-palesztin konfliktusról.

A háború szombati eseményeiről itt olvashat.

A volt budapesti nagykövethelyettes rokonai is meghaltak a focipályát ért támadásban

Fares Saeb, Izrael volt budapesti elsőbeosztott, képviseletvezető-helyettes diplomata a közösségi oldalán jelentette be, hogy öt családtagja is azok között a meggyilkolt gyermekek között van, akiket a Hezbollah ölt meg egy focipályára mért rakétatámadással, írja a Hetek. A drúz származású diplomata nyolc éven át dolgozott az izraeli külügyminisztériumban, két évet Magyarországon töltött diplomataként 2017 és 2019 között.

A pályán, ahol éppen gyermekek játszottak, tizenkét 10 és 20 év közötti drúz fiatal halt meg, harmincan pedig megsebesültek meg a támadásban.

A volt nagykövethelyettes szerint a Hezbollahot el kell törölni, Libanonnak pedig szilárdan ellen kell állnia az „iráni söpredéknek”, különben hatalmas árat kell fizetnie.

Túszcseréről és tűzszüneti megállapodásról tárgyaltak Rómában

Túszcseréről és tűzszüneti megállapodásról tárgyaltak a Gázai övezetben dúló háború kapcsán magas rangú amerikai, izraeli, katari és egyiptomi tisztségviselők vasárnap Rómában.

William Burns, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója David Barneával, az izraeli külföldi hírszerző szolgálat, a Moszad vezetőjével, valamint Muhammad bin Abdul Rahman asz-Száni katari miniszterelnökkel és Abbász Kamellel, az egyiptomi hírszerzés vezetőjével egyeztett. Az izraeli kormányfő hivatalának közleménye további részletek említése nélkül közölte, hogy Barnea időközben már vissza is tért Izraelbe, s a felek az elkövetkezendő napokban folytatják a megbeszéléseket.

Az Izrael és a Gázai övezetben aktív Hamász terrorszervezet háborújában az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom próbál közvetíteni. A tárgyalások ugyanakkor hónapok óta nagyon lassan haladnak, s május óta Joe Biden amerikai elnök több fázisból álló békejavaslatára összpontosítanak, amely végeredményben tartós tűzszünetet és túszcserét tartalmaz.

A Biden-terv első lépcsőben egy hathetes fegyvernyugvást ír elő, aminek során a Gázai övezetbe hurcolt túszok egy bizonyos csoportját elengednék a szélsőségesek. Izraeli hatóságok szerint a Hamász kezén 115 túsz lehet, akik közül azonban többen már életüket veszthették. Az izraeli túszokért cserébe Izraelben őrizetbe vett palesztinok szabadulhatnának. Második lépcsőben a harcokat tartósan beszüntetnék és a maradék foglyokat is elengednék. Utolsó lépcsőben pedig megkezdődne a komoly háborús pusztítást szenvedett Gázai övezet újjáépítése. (MTI)

A Golán-fennsíkon rakétatámadásban meghalt gyermekeket temettek el

Eltemették a Golán-fennsík Madzsdel Samsz nevű drúz falujában a szombati libanoni rakéta tizenegy gyermek áldozatát, egy gyermeket később helyeznek örök nyugalomra – jelentette a Kan közszolgálati rádió vasárnap Izraelben.

Este összeül Izraelben a biztonságpolitikai kabinet, hogy a libanoni síita Hezbollah milícia szombati gyilkos rakétatámadására adandó válaszról döntsön. A ynet hírportál szerint nemzetközi nyomás nehezedik Izraelre, hogy olyan mérsékelt ellentámadást hajtson végre, amely nem sodorja átfogó, regionális háborúba a térséget

Libanonban kiürítették a Hezbollah intézményeit, miután Herci Halevi vezérkari főnök kijelentette: „kemény csapást mérünk a Hezbollahra, eltökélt szándékunk, hogy visszahozzuk az északi részek lakóit otthonaikba”. Joáv Galant izraeli védelmi miniszter azt mondta,

a Hezbollah súlyos árat fog fizetni tetteiért.

Szombaton kora este egy Libanonból kilőtt, iráni gyártmányú rakéta megölt tizenkét, és megsebesített közel negyven tíz és húsz év közötti gyermeket és fiatalt a Golán-fennsíkon fekvő Madzsdel Samsz nevű drúz falu futballpályájánál.

Az iszlamista Hamász terrorszervezet tavaly októberi Izrael elleni támadása, majd az annak nyomán kitört háború óta az Iránból pénzelt és irányított Hezbollah milíciák folyamatosan rakéta- és dróntámadásokat intéznek Izrael északi határvidéke ellen, amelyekre Izrael általában dél-libanoni légicsapásokkal válaszol.

Mostafa Alkharouf / ANADOLU / AFP

Szijjártó Péter elítélte a Hezbollah újabb akcióját

A külügyminiszter szerint az ilyen támadások megnövelik egy az egész Közel-Keletet lángba borító háború kirobbanásának kockázatát.

Magyarország határozottan elítéli a Hezbollah újabb rakétatámadását Izraellel szemben, amelyben különösen fájdalmas módon sok gyermek is áldozatul esett, írta Szijjártó Péter  vasárnap közzétett Facebook-bejegyzésében. A külgazdasági és külügyminiszter szerint a mostani globális biztonsági helyzetben egy közel-keleti háború drámai hatásokkal járna, ezért a nemzetközi közösségnek, ha valamikor, hát most meg kell sokszoroznia az erőfeszítéseit azért, hogy továbbra is elkerülhető legyen a közel-keleti válság eszkalációja.

Lavrov: lehetetlen teljesen elpusztítani a Hamászt

Az orosz külügyminiszter irreálisnak nevezte Benjámin Netanjahu tervét.

Szergej Lavrov malajziai látogatása után mondta ezt. Az orosz TASZSZ hírügynökség alapján az MTI azt írja, hogy Lavrov szerint egyelőre nincs esély a vérontás befejezésére. Az izraeli miniszterelnök, Benjámin Netanjahu ugyanis a tűzszüneti felhívásokra azt válaszolta, addig nem hagyja abba (a támadásokat), amíg teljesen el nem pusztítja a Hamászt.

Az orosz külügyminiszter szerint ugyanakkor sok kollégája osztja azt a véleményét, hogy irreális feladat teljesen elpusztítani egy létező szervezetet, amely elég lehetőséggel és támogatással rendelkezik, többek között a muzulmán világban is. Arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes országok új kompromisszumos javaslatokat próbálnak kidolgozni, amelyek az erőszak fokozatos megszüntetését irányozzák elő, tekintettel arra, hogy Izrael elutasítja az azonnali tűzszünetet.

Egyes arab országok, Egyiptom, Katar együtt az amerikaiakkal, valamint az izraeliekkel folytatnak találkozókat. A palesztinok sincsenek kizárva a folyamatból, amely végső soron a sorsukat hivatott meghatározni. Lavrov közölte, ebben a helyzetben Oroszország továbbra is segíteni fogja a palesztin egység helyreállítását.

Kiterjedt libanoni légicsapásokkal felelt

Az izraeli légierő Libanonban több helyszínen, kiterjedt légicsapásokkal felelt a Hezbollah libanoni síita szélsőséges szervezet szombati, tizenkét halálos áldozatot követelő rakétatámadására.

Az izraeli hadsereg a Hezbollah több célpontjára csapott le, az ország keleti részén fekvő Baalbek településtől nyugatra, Libanon mélyén is, nem csak az izraeli határ szomszédságában, Dél-Libanonban. A célpontok között fegyverraktárak és a terrorista infrastruktúra építményei szerepeltek Csabriha, Bordzs el-Csmali, el-Bika, Kfarkela, Rab-el-Talatín, Hiam és Tair Harfa térségében. Izrael a korábban a vezérkari főnök által ígért súlyos válaszlépéssel még vár. Arról az Amerikából visszatérő Benjámin Netanjahu miniszterelnök vezetésével összeülő biztonságpolitikai kabinet dönt majd. írja az MTI.

Szombaton kora este egy Libanonból kilőtt rakéta csapódott be a Golán-fennsíkon fekvő Madzsdel Samsz nevű drúz falu futballpályájára. Tizenkét, tíz és húsz év közötti gyermek és tizenéves halt meg, megsebesült a helyi ifjúsági meccs 38 résztvevője, játékosok és nézők. Szakértők megállapították, hogy a támadást Falak 1-es, legalább ötven kilogramm robbanóanyagot hordozó, iráni gyártmányú rakétával hajtották végre, amely Libanonban csak a Hezbollah birtokában van.

Olvasói sztorik