“Az utóbbi időkben vált jellemzővé, hogy kifejezetten egy-egy politikus vált a pártok emblematikus figurájává, “vezérarcává”. Ezt a kiválasztódást a média is befolyásolja, a folyamat pedig a bulvárosodás irányába mozdult el” – mondta Andok Mónika, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) docense.
“A politika ennek megfelelően az emberek érzelmeire igyekszik hatni, próbál szórakoztatni, és nem észérvekkel dolgozik. Így zenekarok jönnek kampányrendezvényeire, politikusok is megjelennek bulvárműsorokban, sőt alkalomadtán magánéletük egy részét is beviszik a politikába” – emelte ki a docens.
Az előadó szerint a politikai rítusok csökkentik a csoporton belüli véleménykülönbséget, a konfliktusok lehetőségét, és háttérbe szorítják az agressziót, az identitástudatot viszont erősítik. Ezek a rendezvények minden esetben dramatizáltan jelennek meg, és meghatározzák a szöveg előadásának megjelenési formáit. “A politikusnak a média szabályai szerint ugyanis sztárrá kell válnia” – fogalmazott.
Aczél Petra, a PPKE docense is új politikai jelenségnek nevezte, hogy a politikusok személyiségével kapcsolatos információk fontosabbá váltak, mint a tettei. Az internet jelentőségét pedig azzal magyarázta, hogy ezen a területen nem megszabott, hogy milyen sorrendben fogadja be az ember az információt, a tartalmak és értelmezéseik képlékenyek, a fogyasztó a politikai tartalom befogadásakor saját maga választja meg ennek módját.
Bíró Mátyás, a PPKE tanára azt is megállapította, hogy az internet adta lehetőséget leginkább a Jobbik és az LMP használta ki eddig, míg az MDF a rosszul sikerült képviselő-jelölti bemutatkozásokról híresült el. Véleménye szerint az online viták között található előremutató diskurzus is, de az emberek itt, mivel személytelenül jelennek meg, sokkal agresszívebbek és türelmetlenek másokkal szemben.
A Jobbik-szimpatizánsok internetes véleménynyilvánítására jellemző, hogy bármilyen politikai témához azzal szólnak hozzá, hogy megindokolják, mitől lesz kormányképes az általuk támogatott párt. Ezt kritizálta is, szerinte racionális vita csak akkor alakulhat ki, ha valami ellen és mellett lehet érvelni.