December végén elhagyja a kongresszust a korábbi republikánus házelnök, Kevin McCarthy, akit saját pártjának jobbszárnya mozdított el a székéből tíz hónappal a kinevezése után. Az elmozdított házelnök egy Wall Street Journalban megjelent véleménycikkében jelentette be, hogy tizenhat év után távozik az amerikai törvényhozásból, írja a BBC.
McCarthy évtizedek óta vágyott a házelnöki posztra, és amikor a 2022-es félidős választás után ez lehetővé vált, hajlandó volt szinte mindent megtenni érte. Idén januárban csak a tizenötödik próbálkozásra sikerült annyi szavazatot szereznie, hogy elnyerje a tisztséget egy olyan Képviselőházban, ahol a Republikánus Párt szűk többséggel rendelkezik.
Kaotikus házelnöki pályafutása október elején ért véget, miután egy pártársa kezdeményezésére többségi szavazáson eltávolították a pozíciójából. A demokraták mellett nyolc republikánus is a leváltás mellett voksolt.
Az akadály a 10–20 tagúra becsült, ultrakonzervatív, szélsőjobboldali képviselőcsoport volt, amely, ha arról van szó, a Republikánus Párt fővonalával is hajlandó szembemenni. A pártnak 221 képviselője van a 435 tagú Házban, szemben a demokraták 212 képviselőjével, a többséghez 218 szavazat kell. Vagyis néhány rebellis republikánus is elég ahhoz, hogy megváltoztassa egy szavazás eredményét.
Véleménycikkében McCarthy kijelentette, hogy a kongresszusból való távozása után a legrátermettebb politikusaspiránsokat fogja segíteni abban, hogy választást nyerjenek.