Második alkalommal bocsátották fel a SpaceX fejlesztés alatt álló óriásrakétáját, a 120 méter magas Starshipet – írja a BBC. A tesztet eredetileg november 17-én hajtotta volna végre Elon Musk űrvállalata, ám végül egy nappal elhalasztották.
Az első prototípust idén márciusban próbálták ki, a rakéta nem sokkal a magasba emelkedése után felrobbant.
A hasonló kísérletek a kudarc ellenére fontosak, a hibákból rengeteget tanulhatnak a fejlesztők. Erre utalt Bill Nelson, a NASA igazgatója is, aki gratulált a SpaceX-nek a teszthez. A már kész rakétát az űrhivatal is hasznosítaná, a Starshipnek komoly szerepe lehet az évtized Hold-misszióiban.
A kétfokozatú űreszközt a texasi Boca Chicából indították el, a repülést 90 percesre tervezték. A cél az volt, hogy az 50 méter magas, személyzet nélküli, Shipnek nevezett második fokozat egy majdnem teljes kört megtegyen a Föld körül, és Hawaii közelében landoljon.
A feladat nem sikerült, nagyjából 8 perccel a felbocsátás után a fedélzeti számítógépek megszakították a küldetést, a szerkezet pedig felrobbant. A hiba okait jelenleg is vizsgálják.
A kudarc ellenére a teszt komoly előrelépésnek számít. Amennyiben a Starship végleges verziója elkészül, hatalmas változást hozhat az űriparban. Az űreszköz a legnagyobb és legerősebb rakéta, amelyet az emberiség valaha létrehozott.