Az eddigi voksolások során megszokhattuk, hogy a minisztériumokban sajátos légkör alakul ki a választások környékén – főleg a kormányváltással járó személycserék előszeleként. A FigyelőNet megpróbálta feltérképezni a hazai államigazgatásban dolgozók hangulatát a választások előtt alig másfél hónappal.
Egy esetleges kormányváltással ugyanis rendszerint nemcsak a minisztériumi vezetésnek kell távoznia, hanem a „tisztogatás” gyakran a főosztályvezető alatti szinteket is érinti. A közhivataloknál dolgozók alighanem már hozzászokhattak ehhez, ám kérdés, hogy ez a meghatározott időszakonként bekövetkező bizonytalansági tényező mennyiben nyomja rá bélyegét a mindennapi munkára a választásokig még hátralévő hetekben.
Nincs szabadságolási hullám
Egyes tárcáknál a leépítések befejeztével már megkönnyebbültek az ott dolgozók, másoknál viszont még csak most jön a „feketeleves”. A minisztériumok sajtóreferensei aktív munkáról számoltak be, ám a „folyosói pletykák” ideges hangulatról tanúskodnak. A beosztottak ugyan végzik a munkájukat, ám lázas tevékenységről már szó sincs, s persze egyes helyeken az is okot adhat az aggodalomra, hogy nem tudni, a jövő hoz-e bármilyen változást a minisztériumok számát illetően. A hivatalos válaszok szerint mindenesetre a mostani időszakot nem jellemzi a szokásosnál nagyobb „szabadságolási hullám”, az évtizedes tapasztalatok szerint a legtöbben a karácsonyi ünnepek környékén és nyáron mennek szabadságra, ez alól pedig a választási év sem lesz kivétel.
Már múlt évben megkezdődött a „lefejezés”
Egyes tárcáknál – például a Belügyminisztériumban – nemrégiben fejeződtek be a leépítések, ám kérdés, hogy a mostani létszámmal kell-e kalkulálniuk a jövőben, avagy korai még a fellélegzés, s hamarosan további megszorításoknak nézhetnek elébe az alkalmazottak. Az agrártárcánál a belső információk szerint azoknál a részlegeknél „tűnhet el” a munka, ahol strukturális alapokból valósulnak meg a befektetések, s nem uniós pénzből. Ott több tíz ember leépítésére számítanak egyes ott dolgozók, s mint mondják: a „személyre szabott” hivataloknál is ideges a hangulat, hiszen nem körvonalazódott, hogy mi lesz velük, a jövőben milyen feladatot kapnak. Az FVM-ben mindenesetre láthatóan ott folyik érdemi munka, ahol szoros határidős pályázatok betartásáról van szó. Ahol viszont a tervezésért felelnek, ott híreink szerint ideges a hangulat, nem tudni ugyanis, milyen feladatok várnak rájuk. Voltak azonban olyan minisztériumok, ahol létszámot bővítettek: példa rá a gazdasági tárca.
PM és IM: a szakminisztériumban semmi sem változott
Az Igazságügy Minisztérium (IM) jelenlegi munkáját a parlamenti választások sehogy sem befolyásolják – legalábbis a sajtóosztály állítása szerint. A munkatervben meghatározott ütemezés alapján zavartalanul folyik az IM jogalkotási és egyéb, felügyeleti-ellenőrzési feladatainak végrehajtása, többek között a büntetés-végrehajtás szervezetének korszerűsítése és a börtönkörülmények javítása. Ebben egyetértenek a lapunknak nyilatkozó belső informátorok is, akik nem látnak semmi változást a munkavégzés hatékonysága terén. “Az IM annyira szakminisztériumnak számít, hogy ciklusokon átnyúló munka folyik, ezért nem befolyásolja a munkát annyira a politika” – mondta egy forrásunk. Egyes vélekedések szerint szakmailag ez a legjobb minisztérium, ezért a jó szakemberek nagyon ritkán cserélődnek.
A Pénzügyminisztériumban alapvetően ugyanazok a munkák folynak most, amelyek februárban, illetve márciusban aktuálisak; ezek a költségvetéssel, a zárszámadással, az adózással kapcsolatosak. A folyosói pletykák szerint a választások közeledtéből egyelőre még nem érződik semmi, a munka ugyanúgy folyik, mint korábban, jóllehet elbocsátások nélkül ez a tárca sem úszta meg, ami értelemszerűen a hangulatra is rányomta bélyegét.
A Budapesti Városházán sem érződik a választás szele, a jövő évi projekt-előkészítéseken, illetve az EU-s pályázatokon van a hangsúly, ám kérdés, hogy az elkövetkező hónapokban a mennyire változik a személyállomány.