Az OVB csütörtöki ülésén hangsúlyozták, hogy az állásfoglalás ajánló jellegű, a jogszabály értelmezését jelenti, az OVB szankciót nem írhat elő. Választási csalás esetén a Büntető törvénykönyv előírásai az irányadóak. Az állásfoglalás azt is leszögezi, hogy a szavazólap nem rendeltetésszerű felhasználása a választások titkosságának alkotmányos követelményét is sértheti.
A láncszavazás kiküszöbölésével kapcsolatban a tíz országos listát állító párt szerdai tanácskozásán döntöttek úgy, hogy az OVB állásfoglalását kérik az ügyben. A beadványban azt kérdezték a testülettől, hogy kötelezhető-e a választópolgár arra, hogy a szavazólap borítékba helyezése is a szavazatszámláló bizottság előtt történjen, melyik felületét kell a szavazólapnak lebélyegezni, illetve kötelező-e ellátni bélyegzőlenyomattal a szavazólap mindkét oldalát; valamint a választópolgárok a szavazóhelyiségen kívülre vihetik-e a szavazólapokat?
Az OVB csak az utóbbi kérdésben alakított ki állásfoglalást, a másik kettő esetében úgy döntöttek, hogy később közleményt adnak ki. Az állásfoglalás szerint a választás tisztaságának megóvása és a választási csalás megakadályozása, illetve a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelveiből következik, hogy a szavazólap olyan közokirat, amelynek rendeltetése a választópolgárok választói akaratának megjelenítése, illetve a választási eredmény megállapítása.
Ebből következően sérti a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét az, ha a választópolgár a szavazólapot sajátjaként kezeli és azt a szavazóhelyiségből kiviszi. A szavazólap elvitele alkalmat adhat akár választási csalás elkövetésére is, ennek megakadályozása a választások tisztaságához fűződő közérdek – közölte az OVB.