Gazdaság

Csalnak a munkaidővel, bérrel a kereskedelemben – razziázott a hatóság

Kalló Iván / 24.hu
Kalló Iván / 24.hu
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság, minden évben ellenőrzési tervet készít, melyben meghatározza az adott év ellenőrzésének irányait. Ezt követően a felügyelet jelentésben mutatja be az ellenőrzések eredményeit. Az adózóna.hu ezen eredményeket vázolta fel a tanulságok levonása érdekében.

A tavalyi évben 1636 munkáltatót vizsgált a hatóság, 78 százalékuknál tártak fel különféle jogsértéseket. A lefolytatott ellenőrzések nagy arányban a kereskedelmi szektort érintették, ami elsősorban a 2022. évi hatósági ellenőrzési tervben meghatározott tavaszi célellenőrzésre vezethető vissza. Ezt az építőipar, majd pedig a vendéglátás követte.

A célellenőrzéseken, illetve akcióellenőrzéseken kívül közérdekű bejelentésre, illetve panaszra is rendelt el vizsgálatokat a hatóság. A célellenőrzések, illetve akcióellenőrzések során az esetek 28 százalékában szabtak ki munkaügyi bírságot, 51 százalékban csupán figyelmeztetéssel zárult a vizsgálat. A célellenőrzések során mindössze 7 esetben kellett harmadik országbeli munkavállalók szabálytalan foglalkoztatása miatt munkaügyi bírságot alkalmazni – olvasható a portál összefoglalójában.

A kereskedelmi ágazat célvizsgálatának tanulságai

A célvizsgálatra tavaly március 21 és április 14 között került sor. Az ellenőrzésbe bevont munkáltatók 6,64 százalékánál tártak fel feketefoglalkoztatást. A kereskedelemben azonban elsődlegesen nem a munkavállalók feketefoglalkoztatása a jellemző, hanem

a nyitvatartási idő lefedése minél kevesebb humánerőforrás igénybevételével.

Ennek következtében a leggyakrabban előforduló jogsértés a munkaidő-nyilvántartással, valamint a munkaidővel – kiemelkedően a munkaidő-beosztással – összefüggő szabálytalanságok voltak. Gyakori volt, hogy a munkáltatók csupán a nyitvatartási időt tartják nyilván, a nyitást megelőző előkészítő, illetve a zárást követő befejező tevékenység (takarítás, kaszanyitás, kasszazárás stb.) időtartamát nem, annak ellenére, hogy az előkészítő és befejező tevékenység a kereskedelem sajátossága, és a munkaidő részét képezi. A munkáltatók egy része, még mindig nem fektet kellő hangsúlyt a beosztás írásbeli közlésére, ennek általános oka, hogy a foglalkoztatók nem tulajdonítanak ennek nagy jelentőséget, illetve

vannak olyan munkáltatók, amelyek nem ismerik ennek lényegét.

Másik tipikus szabálytalanság az volt, hogy a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját nem határozták meg a munkáltatók, akik sok esetben úgy gondolják, hogy az ilyen jellegű szabálytalanság csak adminisztrációs hiba. Ez azonban ennél sokkal súlyosabb szabálytalanság. A munkavállaló számára ellenőrizhetetlenné teszi például a munkaidőkereten felüli rendkívüli munkavégzést, és így annak ellentételezését is.

A jogviszony rendezettségére irányuló célvizsgálat tanulságai

A célvizsgálatra tavaly június 20. és július 8. között került sor. A nyári szezon miatt nagyobb figyelmet kapott az építőipar és a vendéglátás (például étterem, cukrászda, kávézó, kocsma, büfé), de a szezonalitástól kevésbé függő kereskedelem (például ruházati bolt műszaki bolt, parfüméria) területén is nagyobb arányú ellenőrzés volt. Előfordult ellenőrzés továbbá fesztiválokon, strandokon, mezőgazdasági területeken (például dinnyeföld, fakitermelés, állattenyésztő telep, szőlőültetvény) és feldolgozóipari létesítményeknél (például pékség, fémmegmunkáló üzem, textilüzem).

Az ellenőrzött munkavállalókból 30 százalék feletti arányban találtak rendezetlen jogviszonnyal rendelkezőt. A feketefoglalkoztatás az építőiparban volt a legjellemzőbb.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik