A kisebbségeknél a jelölőszervezet delegál
A szintén október 1-jén megtartandó kisebbségi választáson azonban nincsenek független jelöltek, kizárólag a jelölőszervezetek állíthattak jelöltet, így nem volt ajánlószelvény sem. Pártok nem, csak társadalmi szervezetek állíthattak jelöltet, azok közül is csak azok, amelyeket 2005. november 25. előtt bejegyzett a bíróság, és alapszabályukban deklarálták az adott kisebbség érdekeinek képviseletét.
Pénteken 16 óráig lehetett jelöltet, illetőleg listát ajánlani, a jelöltet, illetve a megyei listát és az azon szereplő jelölteket bejelenteni az illetékes választási bizottságnál. A települési önkormányzati választásnál az ajánlószelvény feltétele a jelöltállításnak. A főváros és a nagyobb városok többségében egyébként a Magyar Szocialista Párt jelenlegi városvezetőit indítja újra. A nagyobbik kormánypárt ráadásul a kisebb települések nem mindegyikében tudott a városvezetésre alkalmas személyt találni. Budapest VIII. kerületében például nincs az MSZP által is támogatott polgármesterjelölt. Mindössze kilenc kerületben indít az MSZP új polgármesterjelöltet, a kerületek többségében az SZDSZ által is támogatott jelenlegi kerületvezetőt indítják.
Öt főpolgármester-jelölt lehet
Az Országos Választási Iroda (OVI) interneten közzétett adatai szerint Budapesten négy főpolgármester-jelöltet vett nyilvántartásba a Fővárosi Választási Bizottság (FVB), egy jelölt nyilvántartásba vételéről még nem született döntés. Demszky Gábort az SZDSZ-MSZP közös jelöltjeként, Katona Kálmánt az MDF jelöltjeként, Tarlós Istvánt függetlenként, Zsinka Lászlót a MIÉP jelöltjeként vette nyilvántartásba az FVB. Ez azt jelenti, hogy nekik sikerült összegyűjteni a budapestiek legalább fél százalékának ajánlásait, azaz minimum 7035 cédulát.
A bizottság azonban még nem döntött Székely Péter nyilvántartásba vételéről. A Magyar Kommunista Munkáspárt jelöltje pénteken nyújtotta be a hivatalos nyilvántartásba vételhez szükséges ajánlásait a Fővárosi Választás Irodán. A benyújtott ajánlószelvények ellenőrzését követően az FVB a jövő héten dönt a jelölt hivatalos nyilvántartásba vételéről.
A legtöbb polgármester-jelölt függetlenként indul
A legtöbb polgármester-jelölt – a jelenlegi adatok szerint 5960 – független jelöltként méretteti meg magát az október 1-jei települési önkormányzati választáson. Az egyéb jelölőszervezetek által indított aspiránsok számát tekintve 456 jelölttel a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség vezet. Őt követi a Magyar Szocialista Pártnak 371-gyel, a Kereszténydemokrata Néppátnak 263-mal, majd az SZDSZ 136-tal. A Magyar Demokrata Fórumnak 98, a Kisgazda Polgári Egyesületnek 32, a Vállalkozók Pátjának 25, a Nemzeti Fórum Egyesületnek pedig 20 polgármester-jelöltje van. A Magyar Igazság és Élet Pártja által jelölt polgármesterre 17, a Centrum Összefogás Magyarországért nevű szervezet aspiránsaira 13, az MCF Roma Összefogás Párt és a Somogyért Egyesület településvezetőire pedig 12 illetve 11 helyen lehet majd szavazni.
A városokban az MSZP-nek van a legtöbb képviselőjelöltje
A tízezernél nagyobb településeken a legtöbb települési önkormányzati képviselőjelöltet eddig a Magyar Szocialista Párt állította, a legfrissebb adatok szerint 4023-at, a Fidesz 3668 képviselőjével szemben. Az SZDSZ 2850, a Kereszténydemokrata Néppárt 2796, a Magyar Demokrata Fórum pedig 2303 képviselőjelöltet állított péntek délutánig.
A települési önkormányzati képviselőségért függetlenként indul a jelöltek közül 920, a Magyar Igazság és Élet Pártjának 759, a Centrum Összefogás Magyarországért szervezetnek 842, a Magyar Kommunista Munkáspártnak pedig 457 képviselőjelöltje van.
A kistelepüléseken jórészt függetlenek a képviselőjelöltek
A 10 ezernél kevesebb lakosú településeken a legtöbb képviselőjelölt függetlenként indul, pontosan 37 019-en. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség ehhez képest elenyésző számú 2426 képviselőjelöltet tart nyilván, a Magyar Szocialista Pártnak 1538 jelöltje van, a Kereszténydemokrata Néppártnak 1079. A többiek által delegált jelöltek száma a 300-at sem éri el: a Magyar Demokrata Fórumnak 244, az SZDSZ-nek 241, az MCF Roma Összefogás Pártnak 235, a Kisgazda Polgári Egyesületnek 135, a Lungo Drom Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári szövetségnek 105 képviselőjelöltje van országszerte.
A választók ajánlanak
Az önkormányzati választásnál az ajánlószelvény feltétele a jelöltállításnak. Minden településen – a lakosságszám függvényében – eltérő számú ajánlószelvényt kellett összegyűjteni. Az összegyűjtendő ajánlószelvények számát – ez átlagosan a választásra jogosultak számának egy százaléka – a településeken a jegyzők már korábban meghatározták és közzétették.
A tízezer vagy ennél kevesebb lakosú településen, illetve egyéni választókerületi képviselőjelölt az lehet, akit az adott választókerület választópolgárainak legalább egy százaléka jelöltnek ajánlott. A megyei választókerületben az a jelölő szervezet állíthat listát, amely a választókerületben lévő települések választópolgárai legalább 0,3 százalékának ajánlását összegyűjtötte.
Polgármesterjelölt az, akit a tízezer vagy annál kevesebb lakosú település választópolgárainak legalább három százaléka, a százezer vagy annál kevesebb lakosú település választópolgárainak két százaléka, de legalább háromszáz választópolgár, a százezernél több lakosú település esetén a választópolgárok egy százaléka, de legalább kétezer választópolgár jelöltnek ajánlott. Főpolgármester-jelölt pedig abból válik, akit Budapest választópolgárainak 0,5 százaléka jelöltnek ajánlott.