A jobboldal sem tud összefogni
A jobboldalon az megy inkább ritkaságszámba, ha az MDF beáll a Fidesz-KDNP jelöltje mögé, így egységről korántsem beszélhetünk. A külön jelöltek azonban általában nem gyengítik egymást, hiszen valamelyik aspiráns vagy önmagában is elég erős, vagy a másikkal sem lenne esélye egy baloldali városban elhódítani a vezetést. Budapest VI. kerületében azonban az elmúlt évek botrányai miatt esélye lehetne a jobboldalnak Verók István koalíciós jelölt ellen. Ám nem úgy, hogy hárman is megmérkőznek: Illés Zoltánt a Fidesz, Baranyai Zsoltot az MDF támogatja, a kerület előző (akkor még a Fidesz által támogatott) polgármestere, Farkas György 2006-ban pedig függetlenként indul.
Nem új jelenség, hogy míg az egyes politikai csoportok egymással cívódnak, és esetleg önérzetességből nem léptetik vissza jelöltjüket, az eredetileg esélytelennek tűnő harmadik jelölt fut be. Október elsején nem is a koalíciós, hanem a belső MSZP-s csatározások növelhetik a jobboldal esélyeit. Kazincbarcika: a sikerek ellenére váltott az MSZP Kazincbarcikán is hasonló a helyzet: négy évvel ezelőtt az MSZP jelöltje, Király Bálint fölényesen, a voksok 64,84 százalékát megszerezve lett a város polgármestere. A többek által sikeresnek ítélt négy év ellenére az MSZP úgy döntött: cserél, Király Bálint helyett Szitka Pétert indítja, aki egy ideig a Fiatal Baloldal (FIB) országos elnöke is volt. A háttérbe szorított polgármester azonban úgy döntött: ismét, de immáron függetlenként méretteti meg magát. Többen úgy vélik: ezen múlik majd az MSZP sikere. A párt biztos szavazóit minden bizonnyal megosztja a két jelölt személye. A koalíciós partnerek csak enyhén gyengítik egymást Bár a kormánykoalíció két pártja, az MSZP és az SZDSZ még tavasszal határozott a visszalépésekről, pár helyen mégsem sikerült dűlőre jutni. A két jelölt azonban vagy egymással vív csatát, vagy valamelyikük olyan esélytelen, hogy ez a megosztottság önmagában nem jelenti a jobboldal előretörését. Dunaújvárosban például – bár az adatok jobboldali erősödést mutatnak – még mindig Kálmán András szocialista polgármester – aki 1999-ben, időközi választás eredményeképp foglalhatta el tisztségét – a legesélyesebb. Pozícióját nem veszélyezteti, hogy az SZDSZ külön aspiránst indított Skaliczky Andrea személyében.
Salgótarján: sértődött polgármester
A legjobb példa erre Salgótarján. A nógrádi megyeszékhelyen 16 éve „MSZP-uralom” van. Az eddigi polgármester, Puszta Béla azonban a tavaszi választások előtt összerúgta a port a párt megyei vezetésével, olyannyira, hogy jelenleg is a Fidesz támogató szavazataival irányítja a várost, mivel többször is szembeszegült a közelmúltban a pártfrakcióval a városi közgyűlésen. Tavasszal helyette Boldvai Lászlót indította a párt, a polgármesteri posztért pedig Dóra Ottó száll ringbe. A városban egyébként igen népszerű Puszta Béla ezért kilépett a megyei szervezetből és függetlenként indul október elsején. Ugyanígy tett az egyik szocialista alpolgármester, Kovácsné Czene Csilla is, de neki végül nem sikerült összeszedni a megfelelő számú ajánlást. A dolog érdekessége, hogy az SZDSZ is saját jelöltet indít. A megosztott baloldal szerencséje lehet azonban, hogy a jobboldal sem alkot egységet: a Fidesz-KDNP közös jelöltje mellett az MDF is saját aspiránssal nevezett be.
Nagykanizsa: az MSZP már nem vállalja
A salgótarjánihoz nagyon hasonló a helyzet Nagykanizsán is. A jelenlegi polgármester, Litter Nándor 2002-ben nagy fölénnyel nyerte el posztját – az MSZP színeiben. Most viszont függetlenként kell ringbe szállnia, mert egykori pártja kiállt mögüle azt követően, hogy tavasszal nem a helyi vezetés jelöltjét, Fodor Csabát, hanem Göndör Istvánt támogatta. A jelenlegi városvezető helyett így Gáspár András képviseli majd a szocialistákat. A pártbéli csatározás így az egyébként 1990 óta baloldalinak számító Nagykanizsán is felcsillantja a győzelem reményét a Fidesz-KDNP-s jelölt, Marton István előtt.
Érdekes a helyzet viszont a főváros IX. kerületében. Sokakban meglepetést keltett, hogy a főváros legsikeresebb kerületének számító, 16 éve a liberális Gegesy Ferenc irányítása alá tartozó IX. kerületben az MSZP elindítja saját jelöltjét, Kökény Mihályt. Az egykori egészségügyi minisztert pártja tavasszal visszaléptette az SZDSZ-es politikus javára, most viszont megmérkőznek. A két politikus esélyeiről megoszlanak a vélemények, annyi azonban biztos: nem valószínű, hogy jobboldali fordulat várható a kerületben: sem a Fidesz-KDNP által támogatott Kondolka László, sem pedig az MDF-es Szilassy Gábor Cézár nem esélyes arra, hogy megszorítsa a kormánykoalíció pártjai által delegált jelölteket.