- Orosz csapatok állomásoznak Ukrajna legnagyobb atomerőjénél, Zaporizzsjában. Az amerikai külügyminiszter azzal vádolja Moszkvát, hogy nukleáris pajzsként használja az erőműveket.
- Heves harcok zajlanak a donyecki térségben található Bahmut körül az ukrán és az orosz csapatok között.
- Az ENSZ főtitkára szerint ma az emberiséget csak egyetlen apró félreértés vagy rossz lépés választja el a nukleáris megsemmisüléstől.
- Zelenszkij szerint korai lenne messzemenő következtetéseket levonni abból, hogy tegnap a háború kezdete óta először hagyta el gabonát szállító hajó az ukrán kikötőket. Az elnök úgy gondolja, hogy az oroszok továbbra is szabotálni fogják az ukrán exportokat.
- Az ukrán állambiztonsági szolgálat közölte, hogy 752 esetben nyomoz hazaárulás és kollaboráns tevékenység miatt.
- Az ukrán hadsereg közölte, három ember halt meg egy orosz támadásban, miközben egy kisbuszban evakuálták őket Herszon közelében.
- A háború előző napi történéseiről itt olvashat.
Terrorszervezetnek minősítette az ukrán Azov ezredet az orosz legfelsőbb bíróság
Terrorszervezetnek minősítette az orosz legfelsőbb bíróság kedden az orosz hivatalos politika által neonácinak tekintett ukrán Azov ezredet, írja az MTI.
A testület az főügyészség kereslete alapján az Azov tevékenységét betiltotta Oroszország területén. A tárgyalást a periratok nagy részének titkossága miatt főként zárt ajtók mögött tartották, a sajtó csak a tanúk és a szakértők meghallgatásakor lehetett jelen.
Alekszandr Gyukov, a Történelmi Emlékezet Alapítvány igazgatója a RIA Novosztyi hírügynökség beszámolója szerint azt mondta, hogy az Azov harcosai a neonáci ideológiát vallják. Idézte a zászlóalj alapítóinak cikkeit, amelyek, mint mondta a szélsőséges biológiai rasszizmus, azaz a fajelmélet jegyeit mutatták.
A szakértők olyan eseteket idéztek fel, amikor az alakulat tagjai nemzeti kisebbségek képviselői és politikai ellenfeleik ellen követtek el támadást, oroszajkú lakosokat félemlítettek meg Ukrajnában, vagy embereket raboltak el és kínoztak meg a Donyec-medencében. Számos, a zászlóalj által elkövetett háborús bűncselekményről is beszámoltak, köztük mariupoli és volnovahai civilek meggyilkolásáról és lakóházak lövéséről. A történtekről fotókat és videókat mutattak be, valamint szemtanúk beszámolóit idézték.
A legfelsőbb bíróság azonnal hatályba lépett döntését egy hónapig lehet megfellebbezni. Az Azov tagjait mostantól a terrorizmusra vonatkozó törvénycikkek alapján büntetőjogi felelősségre vonhatók.
Az orosz büntető törvénykönyv a terrorszervezetek tagjaira tíztől 20 évig terjedő, a szervezőkre pedig 15-től 20 évig terjedő szabadságvesztést irányoz elő. A törvény ugyanakkor felmenti a felelősség alól azokat a személyeket, akik a vizsgálatot vagy az őrizetbe vételüket megelőzően önként kilépnek az ilyen szervezetekből.
Egy moszkvai bíróság kedden, a távollétében, kilencévi szabadságvesztésre ítélte az Azov egyik orosz állampolgárságú tagját. Anton Koroljovot, aki 2019 és 2019 között harcolt a Donyec-medencében a szakadár népi milícia ellen zsoldos tevékenység és szélsőséges fellépésre való nyilvános felhívás miatt marasztalták el.
Az Azovnak már több orosz tagját elítélték, mindegyiküket távollétükben.