A háborús inflációt és gazdasági válságot is kezelni képes költségvetést fogadott el a kormány 2023-ra – mondta Orbán Viktor, aki szerint nagy esélye van annak, hogy a háború elhúzódik és a 2023-as év is “bizonytalan lesz és szorongásokkal teli”, a világot “gyötörni fogja a háború és annak a gazdasági következményei”. A magyarok ki fognak maradni a háborúból, de “nem húzhatjuk ki magunkat teljesen a következményei alól”, ilyen következmény az infláció és a gazdasági válság – magyarázta.
Orbán Viktor közölte: “a mai napon vagy holnap” ki kell adnia egy rendeletet, amely a rezsicsökkentés részletszabályait tartalmazza. Ebben benne lesz, hogy mintegy 100 ezer kisvállalkozó benne marad a csökkentett árú energiaellátásban, vagyis a védett rezsiköltségvetésben – mondta. Ez újdonság, mert a korábbi nyilatkozatok szerint csak a lakossági fogyasztók maradtak volna a kedvezményes rezsiszabályozásban.
Az árstopok további fenntartásáról még nincs döntés. Orbán szerint 5-6 százalékkal fogják vissza az inflációt, enélkül 15-16 százalékos lenne már a pénzromlás. “Én szeretném meghosszabbítani”, de “minden a háborún múlik, a háború rombol, az infláció rombol” – fogalmazott.
A rendkívüli helyzet miatt rendkívüli intézkedések kellenek, és ezt az EU-nak is meg kell értenie – jelentette ki a miniszterelnök annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság biztosa levélben szólította fel Magyarországot: függessze fel a külföldi rendszámú autókkal szembeni diszkriminatív üzemanyagárakat. Orbán Viktor elmondta: az uniótól azt kérik: lássa be, hogy rendkívüli helyzet van, értse meg, hogy a háborús zónához közelebb eső országokban szükség lehet rendkívüli intézkedésekre, “például nemzeti alapon különbséget tenni a rendszámok, illetve a járművek között” – fogalmazott a miniszterelnök. Orbán szerint ha nem lenne benzinárstop, akkor 700 és 900 forint között lenne az ár, és az üzemanyagár emelkedése azonnal átjönne a többi termék árába is.
Orbán nem hagyta ki az alkalmat, hogy ne “sorosozzon” egyet, mégpedig az orosz-ukrán háborúval összefüggésben. „A háborús uszítókat vissza kell szorítani. Most már teljesen nyilvánvaló, hogy vannak olyan üzleti körök, amelyek érdekeltek ebben a háborúban. Soros György szimbolizálja őket. Nyíltan beszél arról, hogy a háborút meg kell hosszabbítani, el kell nyújtani. Ezek háborús uszítók, akik keresni akarnak a háborún” – fogalmazott Orbán, miközben az ő közbenjárására vették le a szankciós listáról a Kirill pátriárkát, akit többek között a háborús uszításai miatt büntetett volna az EU.