Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egyéb elfoglaltságai miatt ezúttal nem Szentkirályi Alexandrával, hanem Kovács Zoltánnal tartotta meg a csütörtöki Kormányinfót. Alább pontokba szedtük a sajtótájékoztatón elhangzott legfontosabb információkat:
- Kivezeti a kormány a járványügyi korlátozások döntő többségét. Ennek értelmében a kötelező maszkviselés hétfőtől megszűnik. Eltörlik azt az opciót is, hogy a munkáltatók elrendeljék a munkavállalóiknak a kötelező oltást, ez alól kivételt jelent az egészségügy. Kivezetik a védettségi igazolványok használatára vonatkozó szabályokat is.
- Magyarország határozott döntése, hogy nem küld katonákat és nem enged át semmilyen fegyverszállítmányt az ukrán-magyar határon. A katonai szakértők szerint komoly az esélye, hogy az ilyen szállítmányokat megsemmisítik, ezért ez a helyes magatartás a kárpátaljai magyarok védelme szempontjából, mivel sokan elhagyni kényszerülnek otthonaikat.
- A miniszterelnök soha nem mondta, hogy Oroszország nem fogja megtámadni Ukrajnát – mondta Gulyás Gergely a 24.hu kérdésére. A háborút elítélik, de Oroszország gazdasági partner. Ez nem szerelmi kapcsolat, hanem érdekkapocslat, fogalmazott.
- Nem lehet megbecsülni, hogy egy hét múlva leáll a menekülthullám intenzitása vagy akkor erősödik fel. Ukrajnában a rendszerváltozást követően közel 50 millió ember élt, ma 36 millióan. Csak Lengyelországban 1 millió ember él. Az ukránok részéről az az érzés, hogy nincs jövőképük, az elmúlt 30 évben is tömeges volt, mondta Gulyás.
- Az ukrajnai magyar nagykövetség Lembergbe költözött.
- Kormányzati munkacsoport jött létre az ideérkezők átmeneti munkavállalásának segítésére. Ez a betöltetlen álláshelyekre vonatkozik, amiből 80 ezer van ma Magyarországon.
- Ha Paks nem lenne, négyszeresére emelkedne a rezsi, 90 ezerről 350 ezer forintra. A jelenlegi árakon 1200 milliárd forinttal lenne több az az energiamennyiség, amit Paks termel, ha a szabad piacról lenne beszerezve. Pillanatnyilag nincs akadálya, hogy megépüljön Paks 2.
- A V4-ek nem támogatják, hogy a menekültek menedékjogot kapjanak. Akinél sürgősségi ellátásra van szükség, az inzulinprobléma például ebbe a körbe tartozik, az biztosítási jogviszony nélkül jogosult a segítségnyújtásra.
- Össze kell írni a szálláshely-kapacitásokat az országban. Ezt azért kell megtenni, hogy lássák, a menekülteket hova tudják majd elhelyezni.