Michael McCaul a helyszínen tájékozódott a február 7-én kezdődő játékok előkészületeiről, és tapasztalatairól a Novaja Gazeta című orosz lapnak nyilatkozott, amely hétfőn közölte az interjút.
Az amerikai politikus elmondta, hogy Oroszország és az Egyesült Államok titkosszolgálatai tevékenységüket összehangolva dolgoznak. Szocsiba érkezett az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) több mint húsz, terrorizmus elleni fellépésre szakosodott munkatársa, és a Fekete-tenger partvidékén fog járőrözni két amerikai hadihajó, amelyekre rendkívüli helyzetben, csak az esetleges kimenekítésnél lehet szükség.
Fotó: Europress Fotóügynökség
A washingtoni kongresszus bizottsági elnökének tudomása szerint Szocsiban jelenleg körülbelül százezer katona és titkosszolgálati munkatárs tartózkodik, ami példa nélkül álló az olimpiák történetében. Ellenőrző posztok, rakétaállások vannak a hegyekben, az orosz titkosszolgálatok által használt informatikai eljárások a térséget erődítménnyé tették. Szocsi szó szerint acélgyűrűvé vált, amelynek belsejébe nem lehet észrevétlenül bejutni.
McCaul elismerte, hogy kezdetben az Egyesült Államokban azt hitték, a biztonsági intézkedések elronthatják a sport ünnepét, de mint mondta, a helyszínen meggyőződhetett ennek az ellenkezőjéről. Az átlagember számára az intézkedések többsége nem tűnik fel.
Fotó: Europress Fotóügynökség
Az amerikai kongresszus nemzetbiztonsági bizottságának elnöke ugyanakkor hozzátette, hogy az orosz hatóságok megtehetik azt, amit az Egyesült Államokban nem lehet, vagyis a titkosszolgálatok elűzhetik a földjeikről a tulajdonosokat, bemehetnek minden lakásba, és ellenőrizhetik az ott élők nyilvántartásba vételét, s ha nincs nekik, akkor kiutasíthatják őket.
McCaul azt is elárulta a Novaja Gazetának, hogy bár szívesen megosztanák az orosz titkosszolgálatokkal az Irakra és Afganisztánra kidolgozott egyedülálló kommunikációs figyelőrendszereket, de orosz partnerük nem szívesen osztja meg a telefonok, sms-ek és internetes közösségi oldalak figyelésével kapcsolatos információit.