Tudomány zöldövezet

Nem csak a koronavírus ellen kellene maszkot hordani

Solskin / Getty Images
Solskin / Getty Images

Amerikai kutatók kimutatták: a légszennyezés drámaian megnöveli az agyi problémák megjelenésének esélyét, és hogy a maszkhasználat a levegőben található szennyeződések egy rsézét képes kiszűrni. A Washingtoni Egyetem kutatói megvizsgálták Seattle légszennyezését az 1970-es és 1990-es évekből, majd összevetették a demencia kialakulásával a környékeken – írja a Study Finds. Ahogy találtak egy demenciával küzdő beteget, azonnal végignézték, hogy a diagnosztizálás évéig mindegyik kutatásban résztvevő mennyi légszennyezésnek volt kitéve – ha például a demenciával diagnosztizált alany 72 évesen tudta meg, hogy beteg, akkor az összes résztvevőnél az elmúlt 72 évet megnézték.

A kutatás eredménye az lett, hogy már egy köbméterre jutó egy mikrogrammnyi szennyezés is 16 százalékkal megtolja a demencia kialakulásának esélyét.

Hasonló összefüggést találtak a demencia egyik altípusára, az Alzheimer-kórra.

A szakértők kiemelték: mivel a demencia hosszú évek alatt alakul ki, és sok idő kell ahhoz, hogy a plakkok kialakuljanak az agyban, amelyek aztán kognitív romlást idéznek elő. Éppen ezért a kutatóknak a légszennyezéssel kapcsolatban is hosszú időintervallumot kellett átvizsgálniuk.

A kutatók úgy gondolják, hogy azok, akik komolyabban szennyezett területen élnek, maszkviseléssel kicsit mérsékelhetik a káros hatásokat.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik