Nagyvilág europoli

Jourova: Szükség van olyan uniós törvényre, ami a médiaszabadságot biztosítja

Francisco Seco / POOL / AFP
Francisco Seco / POOL / AFP

A lengyel médiatörvény tervezete negatív jelzést küld, a médiapluralizmust és a vélemények sokféleségét az erős demokráciák üdvözlik, nem pedig küzdenek ellene – írta csütörtöki Twitter üzenetében Vera Jourová értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos, azzal kapcsolatban, hogy a lengyel parlament alsóháza szerdán jóváhagyta a médiatörvény módosításait.

Jourová hozzátette:

az egész Európai Unióban szükség van egy médiaszabadságot biztosító törvényre, amely támogatja a jogállamiságot is.

Heves parlamenti vita után hagyta jóvá szerda este a lengyel alsóház a médiatörvénynek a külföldi részesedésű média működési engedélyeiről szóló módosítását. A Jog és Igazságosság (PiS) vezette koalíció képes volt keresztülvinni legalább egyes tervezeteket a parlamentben azt követően is, hogy az egyik kisebb párt, az Egyetértés szerdán kilépett a kormánykoalícióból.

A törvénymódosítás megváltoztatná azokat a szabályokat, amelyek alapján a külföldi tulajdonú, vagy résztulajdonú médiának odaítélik a működési engedélyeket.

Az új szabályzat úgy pontosítaná az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban bejegyzett cégekre vonatkozó engedélyeztetést, hogy ezek az alanyok nem függhetnek az EGT-n kívüli jogi személytől. A tervezet bírálói szerint a módosítás célja, hogy megakadályozza az amerikai tulajdonú TVN24 műholdas csatorna működését, és ez szerintük fenyegetést jelent a sajtószabadságra.

A módosítás ellen a múlt héten, ugyanezen indokkal amerikai szenátorok egy csoportja is felszólalt, továbbá Antony Blinken amerikai külügyminiszter a szerdai szavazás után „mély aggodalmát” fejezte ki.

A törvénymódosítás a PiS szerint nem irányul semmilyen konkrét csatorna ellen, hanem azokat a kockázatokat „védené ki”, amelyeket az jelentene, ha a lengyelországi sajtó egy részét külföldi, például orosz vagy kínai cégek vásárolnák fel.

A lengyel kormánypárt egyébként még szerda éjjel kilátásba helyezte, hogy a szenátusban újabb, a műholdas csatornák tulajdonosi viszonyaira vonatkozó pontosítást javasol majd a médiatörvényben. Ennek értelmében a TVN24-et nem érintenék a médiatörvény korlátozásai.

(MTI)

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik