Érdekes statisztika rajzolódik ki a Digitális Gyűlöletellenes Központ (Center for Countering Digital Hate, CCDH) új jelentéséből: az Egyesült Államokban mindössze 12 ember felelős az oltásellenes tartalmak 65 százalékáért. Az Dezinformációs Tizenkettőnek (Disinformation Dozen) nevezett személyiségek azok, akiktől a legtöbb, vakcinákkal kapcsolatos álhír származik a közösségi médiában.
A CCDH az alapján rangsorolta a közösségimédia-profilokat, hogy
- olyan oltásellenes közösségi profilokat kezelnek, amelyek nagy közönséget vonzanak,
- nagy mennyiségű oltásellenes tartalmat gyártanak,
- ilyen tartalmakat posztolnak, és februárban, amikor a kutatás készült, ugrásszerűen nőni kezdett a közönségük.
A központ megvizsgálta azt, hogy a közösségi médiában széles körben megosztott tartalmak hova vezethetők vissza, és azt találta, hogy a Facebook és a Twitter vajmi keveset tesz azért, hogy ezek a platformok visszaszoruljanak. Az amerikai Dezinformációs Tizenkettőbe a következő személyek kerültek bele:
- Joseph Mercola
- Robert F. Kennedy, Jr.
- Ty és Charlene Bollinger
- Sherri Tenpenny
- Rizza Islam
- Rashid Buttar
- Erin Elizabeth
- Sayer Ji
- Kelly Brogan
- Christiane Northrup
- Ben Tapper
- Kevin Jenkins
Az NPR szerint a jelentés óta a Facebook 16 felhasználói fiókot eltüntetett mind Facebookról, mind Instagramról, 22 másikat pedig korlátozott, például úgy, hogy nem lehet ajánlani az oldalukat, vagy nem hirdethetnek a platformon.
A listán találhatók egyébként „hivatásos” oltásellenesek, olyan vállalkozók, akik az alternatív egészségiparban dolgoznak, illetve olyanok is, akinek vitaminokat áruló cégük van, esetleg könyvet adnak ki a témában. A tartalomgyártók nagyon ügyesen cselezik ki a közösségi média szabályozó elveit, az NPR szerint például azzal, hogy nem mondanak ki és írnak le bizonyos kulcsszavakat.
A lista szereplői közül sokan már évek óta oltásellenesek, de van, akit a koronavírus-járvány terelt ilyen irányba. A CCDH erősebb fellépést kér a közösségimédia-platformoktól az ilyen álhírgyártókkal szemben.