A távirati iroda információi szerint a csütörtöki házbizottsági ülésen mind az öt parlamenti párt képviselője kinyilvánította, hogy nem vennék szívesen a képviselői költségtérítés szabályozásának megváltoztatását.
Irritáló miniszteri bérek
A miniszterelnök az őszi ülésszak első napján 48 pontban ismertette a kormány előtt álló feladatokat és a következő egy év teendőit. Az „új rend” tíz pontja közé sorolta a képviselői költségtérítés átláthatóbb és a képviselői munkavégzés szigorúbb szabályozásának kialakítását. A frakcióvezetőknek és a házelnöknek küldött levelében – amelyben a probléma rendezésére az Országgyűlést kérte fel – a miniszterelnök már úgy fogalmazott: mindkét ügy a társadalmat élénken foglalkoztatja és az emberek többségét joggal irritálja.
Üres zsebek-üres padsorok? (fotó: MTI)
A házbizottság ülésén többen kifogásolták Gyurcsány Ferenc szóhasználatát is. Répássy Róbert (Fidesz) arra is felhívta a figyelmet, hogy nem a kormány ellenőrzi az Országgyűlést és a képviselőket, hanem fordítva. Ezzel többek között Gusztos Péter (SZDSZ) is egyetértett. A fideszes politikus azt is felvetette, hogy míg a képviselők tiszteletdíja öt év alatt alig több mint harminc százalékkal nőtt, addig a miniszteri illetményt majdnem 170 százalékkal emelték, és szerinte ez utóbbi is irritálja az emberek többségét.
Rontja a képviselők tekintélyét
Göndör István (MSZP) frakcióvezető-helyettes arról beszélt a házbizottság ülésén, hogy a politikusság is főállású munka, és el kell dönteni, hogy megfizetik-e rendesen vagy azt ajánlják a képviselőknek, hogy keressenek mellette más jövedelemszerző tevékenységet. A hiányzások szankcionálásával kapcsolatban többen megjegyezték, hogy a bizottságok ülésezési rendje miatt képtelenség, hogy a képviselők megfelelő arányban és számban részt vegyenek az üléseken, amelyek többször a frakcióülésekkel és a plenáris üléssel is egy időben vannak.
Az MTI úgy tudja, a frakciók képviselői szerint ezen a területen a kormánynak is lenne dolga, hiszen a bizottságokban az államtitkár, vagy a miniszter helyett köztisztviselők jelennek meg, hogy érveljenek a tárca előterjesztései mellett, de ők a politikai vitában nem tudnak részt venni.
A távirati iroda információi szerint Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke Gyurcsány Ferencnek írt válaszlevelében sérelmezte a javaslatok időzítését, amely álláspontja szerint rontja a Ház és az országgyűlési képviselők egyébként is megtépázott tekintélyét. Emlékeztetett arra is, hogy 2006-ban már szigorították a költségtérítésre vonatkozó szabályozást és megállapodtak arról, hogy folytatják az egyeztetéseket.
Ötpárti egyeztetés lehet
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője közölte: Az MDF olyan demokráciát szeretne, amelyikben a képviselők és a civil szervezetek egyforma elbánás alá esnek, és a képviselőknek nincsenek kiváltságos jogaik a költségelszámolásban. Utalt arra, hogy az MDF már az országgyűlés alakuló ülését követően nyilvánvalóvá tette, hogy ezt az ügyet rendezni kell, mert irritálja a közvéleményt.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke az MTI-nek vasárnap annyit mondott: korainak tartja, hogy nyilatkozzon az ügyről, illetve, hogy bármely párt, vagy a sajtó részéről találgatások, viták induljanak el. Gusztos Péter azt kéri a házelnöktől, hogy hozza nyilvánosságra a csütörtöki ülés jegyzőkönyvét annak érdekében, hogy a frakciók álláspontja nyilvánosságra kerüljön. Hamis az a beállítás, hogy az SZDSZ ellenezné a miniszterelnök képviselői költségtérítéssel kapcsolatos felvetését – hangsúlyozta.
Szili Katalin erre úgy reagált, ha Gusztos Péter hivatalosan is megkeresi, akkor az ötpárti egyeztetésen napirendre kerülhet ez a téma is, és ha mind az öt frakcióvezető úgy gondolja akkor nyilvánossá lehet tenni a dokumentumot.