Minden repülést megtiltottunk a gát biztonsága érdekében
– mondta Hunegnav a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva, de a lehetséges indokok tekintetében nem bocsátkozott részletekbe.
Zevde Szahle-Vork etióp elnök a nap folyamán parlamentben mondott beszédében bejelentette, hogy a Nagy Etióp Reneszánsz Duzzasztógát egy éven belül megkezdi az áramfejlesztést.
A múlt héten Jilma Merdasza vezérőrnagy, az etióp légierő főparancsnoka a helyi sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy Etiópia kész megvédeni a létesítményt bármilyen támadással szemben.
Az intézkedés csak tovább ronthatja Etiópia vitáját Egyiptommal és Szudánnal, amely országokkal eddig még nem sikerült megállapodásra jutnia a gát üzemeléséről.
Etiópia 2010-ben kezdte el építeni a 4,6 milliárd dolláros költségvetésű gátat a Kék-Níluson. Etiópia a nílusi erőmű révén Afrika legjelentősebb energiaexportőrévé szeretne válni, míg Egyiptom számára a mezőgazdaságban, az iparban és a hazai édesvíz-szükséglet kielégítésében játszik nélkülözhetetlen szerepet a Nílus, amely a százmilliós ország ívóvízkészletének 90 százalékát biztosítja.
Egyiptom és Szudán 1959-ben – még az asszuáni gát megépítése előtt – megállapodott a vízforrások megosztásáról, Etiópia azonban nem részese annak a megállapodásnak.