A Southamptoni Egyetem kutatói megvizsgálták, hogy mennyi szén-dioxid volt a levegőben a pliocén időszakban, nagyjából 3,3 millió évvel ezelőtt – írja az IFL Science. Ekkor az átlaghőmérséklet nagyjából 3 Celsius-fokkal volt magasabb, mint most, a sarki jégsapkák jóval kisebbek voltak, és a tengerszint is magasabban állt, mint manapság. A Scientific Reports tudományos folyóiratban megjelent tanulmánynak azonban ennél egy sokkal fontosabb megállapítása is született: 2025-re a 3,3 millió évvel ezelőtti szén-dioxid mennyiségénél is több lesz a légkörben.
A kutatócsapat pliocéni körülményeket az óceánfenékről összegyűjtött megkövesedett zooplankton-mintákból nyerte ki. A zooplanktonok héjszerkezete a víz pH-értékétől függ, amit a légkörben található szén-dioxid mennyisége befolyásol. A kutatás segítségével a szakértők meg tudták állapítani, hogy 3-6 ezer évente hogyan változott a szén-dioxid a légkörben.
A periódus legmelegebb időszakában a szén-dioxid mennyisége 380 és 420 ppm között volt a légkörben, idén májusban pedig átlépte a 417 ppm-et, ami már közel van a pliocén időszak maximumához.
Bár az éppen aktuális szám mindig változik a kibocsátástól függően, az emelkedési tendencia egyértelmű. Az elmúlt évtizedben átlagosan évente 2,4 ppm-mel növekedett a levegőben található szén-dioxid mennyisége. Még ha igazán pesszimista becslésekkel élünk is, egyértelmű, hogy 5 éven belül átlépi azt a mennyiséget, amit a szakértők 3,3 millió évvel ezelőttre számoltak. Ha ez megtörténik, akkor az utolsó ilyen érték valamikor 15 millió évvel ezelőtt lehetett, a miocén korban, amikor még nagyobb hőmérséklet-emelkedés volt a mostanihoz képest.