A Mol 50 százalékos tulajdonában álló ZMB vegyesvállalat másik fő részvényese eddig a Jukosz orosz olajmulti volt, ám a Mol hivatalos bejelentése értelmében, eladta pakettjét. A Magyarországon kevéssé ismert Aleria Management Inc., a Clermon Systems, Inc, a Bremon Solutions Ltd., és az SW Solutions Inc., vélhetően offshore cégek lettek az új tulajdonosok.
|
A Mol-Jukosz partnerség így gyakorlatilag már mostantól Mol-RuszNyefty partnerségnek tekinthető, elemzők szerint ugyanis a több tagból álló vevői konzorcium a legdinamikusabban növekvő orosz magáncéghez, a RuszNyeftyhez köthető. Ezt támasztja alá az is, hogy a most gazdát cserélt részvénycsomagra azonnal be is jelentette vételi szándékát az évi több mint 12 millió tonna kőolajat kitermelő RuszNyefty, amelyet megfigyelők Kreml-közeli magáncégnek tekintenek.
Az még egyelőre kérdéses, hogy a Jukosz Mol-lal szembeni tartozását is rendezni kívánja-e az új partner, de vélhetően komoly kockázati forrás szűnik meg ezzel a hírrel – véli Zékány András, az ING elemzője. A Mol egyébként az idén január végén közölte, hogy 10 milliárd forint céltartalékot képzett meg a Jukosszal szemben fennálló és lejárt követeléseire. Ugyanakkor azt is bejelentette, hogy a ZMB értékesítési csatornáit úgy változtatta meg, hogy az kikerülje a Jukoszt.