Belföld

Könnyűzenei Export Irodát nyit a kulturális tárca

A kulturális kormányzat Könnyűzenei Export Irodával segítené a magyar előadók külföldi pályafutását, valamint a PANKKK programmal nyújtana hitelt a könnyűzene anyagi forrásainak megteremtéséhez.

Bozóki András kulturális miniszter pénteken a Parlametben ismeretette a Program a Nemzeti Kortárs Könnyűzenei Kultúráért (PANKKK) elnevezésű kezdeményezést. Elsősorban a vidéken élőket és a kis amatőr zenekarokat akarják helyzetbe hozni – mondta a tárca vezetője, hozzátéve, segíteni kell azt is, hogy a magyar könnyűzene ismertebb és elismertebb legyen.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a kulturális kormányzat a könnyűzenét az élő kortárs kultúra részének, értékteremtő művészeti ágnak tekinti.

Sok fiatal számára a könnyűzene szinte az egyetlen találkozási pont a kultúrával – jegyezte meg, hozzátéve, hogy a kortárs művészetek közül a könnyűzenét művelik a legtöbben, és ennek a műfajnak van a legnagyobb közönsége is.

Bozóki András elmondta: a minisztérium azonnali intézkedései között szerepel egy olyan hitelprogram az ifjúsági klubok és próbatermek kialakítására, valamint berendezésére és technikai felszerelésére, amelyhez a tárca a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül kedvezményes hitelt biztosít.

A hitelre olyan önkormányzatok és vállalkozások pályázhatnak, amelyek klubjaiban pop-rock, világzenei és dzsessz élőzenei rendezvényeknek, valamint amatőr kortárs könnyűzenei együtteseknek teremtenek játszó- és próbahelyet – ismertette. Mint hozzátette, egy pályázó húszmillió forintos hitelt vehet fel, a hitel kamatterheit a tárca átvállalja.

A miniszter szólt arról, hogy a tárca négy-öt tagú irodát állít fel (Könnyűzenei Export Iroda), amely a magyar előadók külföldi könnyűzenei piacon való megjelenését segíti. Mindemellett az Országos Rádió és Televízió Testület – a minisztérium kezdeményezése nyomán – az idén csaknem 74 millió forinttal támogatja, hogy a magyar könnyűzene hangsúlyosabban jelenjen meg a hazai elektronikus médiumokban.

Bozóki András bejelentette azt is, hogy a kulturális tárca által alapított, a Kultúra Magyar Városa címet évente három település nyerheti el.

A PANKKK-program kidolgozásában szakmai partnerek voltak zenészek, akik közül, mások mellett, jelen volt Bródy János, Novák Péter, Hajós András, Lovasi András, Pierrot, Benkő László.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik