– írja a Népszava.
A lap összesítése szerint 2018-ban összesen 86,6 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás kaptak a beruházók, ám az idén – időarányosan – jóval több pénzt osztott ki a kormány. Az egy új munkahelyre adott támogatás úgy nőtt az idén 14,6 millió forintra nőtt, hogy az elmúlt négy évben soha nem emelkedett 11 millió forint fölé. Ez egyben azt is jelenti: a kedvezményezett cég már az adott munkahely két és fél éves teljes bérköltségét megkapja vissza nem térítendő támogatásként.
A Népszava azt közölte, a Külgazdasági és Külügyminisztérium az idén már 54 milliárd forint beruházási támogatásról kötött szerződést, ennek nyomán viszont összesen 3 729 munkahely jött létre. A támogatások többsége az autó- és élelmiszeriparba megy. Az újság szerint a tárca alapvetően a Magyarországon működő autóipari vállalatok beszállítóinak, illetve az uniós támogatásokra már nem jogosult magyar vállalkozások támogatására költ. Ennek a stratégiának a fő kockázata, hogy tovább növeli hazánk autóipari kitettségét, azaz ha a válság eléri az európai autógyártókat, az a magyar gazdaságot hatványozottan érinti.
A magyarországi cégek közül egyébként a Mol Petrolkémia kapta minden idők legnagyobb támogatását, 11,6 milliárd forintot. A második helyen a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó kukoricafeldolgozó cég, a Kall Ingredients Kft. áll, 9,2 milliárd forinttal, a harmadikon a szintén a Mészáros-birodalomhoz tartozó Visonta Projekt Kft-je 6,2 milliárddal.
Kiemelt képünkön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Jürgen Hillen, a Deufol Csoport ügyvezető igazgatója érkezik a Deufol Hungary beruházásbejelentő sajtótájékoztatójára. Csomagoló- és logisztikai üzemet építenek építi fel a kormány támogatásával 7 milliárd forintból. Fotó: Bruzák Noémi / MTI