Új elnököt választhatnak a Budapesti Értéktőzsde májusi közgyűlésen, mert Szalay-Berzeviczy Attila nem kívánatos személlyé vált a bécsi tulajdonosok szemében- írja a Világgazdaság a Wirtschaftsblatt információira hivatkozva. Helyére a bécsi tőzsde marketingért és akvizíciókért felelős vezetőjét, Barbara Wösnert vagy Bokros Lajos korábbi magyar pénzügyminisztert és tőzsdeelnököt ültethetik – értesült a bécsi lap.
|
Andreas Treichl, a BÉT tulajdonosi konzorciumát vezető osztrák Erste Bank elnök-vezérigazgatója a múlt héten csütörtökön adott interjút a portfolio.hu-nak, amelyben kifejtette, hogy nem hisz a helyi tőzsdékben, a BÉT helyét egy egységes közép-kelet-európai tőzsde részeként képzeli el. Treichl véleménye szerint csak a közös tőzsdét kellene tőzsdére vinni, amelynek székhelyét Pozsonyba helyezné.
Pozsony abszurd ötlet?
A BÉT forgalmának kilencven százalékát adó négy nagy cég, az OTP, a Mol, a Matáv, és a Richter vezetői a hétfői Napi Gazdaságban megjelent nyilatkozatukban mind fontosnak tartják a helyi tőzsdék fennmaradását. A cégvezetők és az elemzők rámutattak arra, hogy jelenleg a londoni, varsói jegyzések alapvetően a budapesti fejleményeket követik.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója elmondta: a Mol vezetőiben eddig fel sem merült a lehetőség, hogy Budapesten ne kereskedjenek részvényeikkel. Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója kijelentette: ragaszkodna ahhoz, hogy Budapesten megmaradjon a tőzsde, és nagyon bízik abban, hogy a következő években a magyar magánbefektetők és nyugdíjalapok előtt a korábbinál sokkal kedvezőbb lehetőségek nyílnak meg a részvénybefektetések számára. Czenthe Szabolcs, a Matáv befektetői kapcsolatokért felelős igazgatója szerint, ha nem működnének helyi tőzsdék, nagyon sok vállalat számára nem vagy sokkal nehezebben lenne elérhető a tőkebevonás. Lantos Csaba, az OTP vezérigazgató-helyettese, a Keler Rt. elnöke elmondta: abszurd lenne, ha abba a pozsonyba helyeznék a regionális tőzsdeközpontot, ahol tíz év alatt sem alakult ki likvid piac.