A NASA minden évben támogatja a hozzá beérkező leginnovatívabb elképzeléseket a NASA Innovative Advanced Concepts (NASA Innovatív Haladó Koncepciók, NIAC) keretein belül – idén 18 projektnek szavazott bizalmat, és nem kevés mennyiségű pénzt, ezeknek nagy része viszont olyan, mintha egy kicsit elborult sci-fiből lépett volna ki. A legígéretesebbnek talán a repülő pókok ihlette mikroszondák, a Vénuszra készülő lebegő landerek és az önjavító űrruhák tűnnek, de a többiek sem maradnak le sokkal a sorban.
A NIAC-ban egyébként akár 500 ezer dolláros támogatást is lehet nyerni olyan projektekkel, amelyek előre viszik az űrkutatást vagy az emberes űrmissziókat. A 2019-es első fázisban az űrügynökség 12 elképzelést díjazott nagyjából 125 ezer dolláros támogatással, és 6 projektet félmillió dollárral. Az első fázis kilenc hónapos munkára ad lehetőséget, amikor a kutatóknak az a feladatuk, hogy bővebben dolgozzanak az ötleteiken, a második fázis pedig kétéves periódust ad arra, hogy a beadott pályázatok technológiáját jobban kidolgozzák – írja a CNet.
A Vénuszra küldött lander az egyik legígéretesebb a nyertes pályázatok közül: ez egy kéteszközös űrmisszió lenne, amely során az egyik eszköz energiát gyűjtene a vénuszi atmoszférából, majd ezt az energiát a Vénusz felszínén várakozó landernek átadná. Így az eszközök energiaellátása folyamatos volna, és nem kellene az időjárási körülményekhez kötni a misszió sikerességét.
Texasi kutatók egy SmartSuit, azaz OkosSzkafander néven dolgoznak egy olyan űrruhán, amely képes saját magát megjavítani. Olyan robotikát építenének bele, amely nemcsak képes az apró szakadásokat megoldani, de
A harmadik igazán sci-fi elképzelés a repülő pókoktól ered, amelyek apró hálót lőnek ki, és a szél segítségével “röptetik” magukat egyik helyről a másikra. A projekt nagyon kicsi, alig 50 milligramm súlyú szondákat küldene a felfedezésre váró bolygók atmoszférájába, de azokból több ezret, méghozzá különböző szenzorokkal. Ezek a széllel mozgó eszközök képesek lennének jobban feltérképezni az atmoszférát, és segíteni a jövő űrhajósait.
Ezeken kívül esélyt kapott még a munkára holdi bányászprojekt, neutrínódetektor, vagy éppen nukleáris szonda – ezek csak a legizgalmasabbak közülük. Az biztos, hogy néhányuk komolyan előrelendíti majd az űrkutatást, ha nem is a közeli, de a távoli jövőben.