Sz. A. négy évvel ezelőtt szabadult a börtönből feltételesen. Több emberen elkövetett emberölés kísérlete miatt csukták le. Szabadulása után visszatért a falujába, ahol egy falunapon megismerkedett egy özvegyen maradt, 68 éves nővel. A jólelkű asszony befogadta az otthonába a 46 éves férfit, aki viszonzásként vállalta, hogy segít neki a ház körüli munkákban.
A férfi azt állította, hogy élettársi kapcsolat alakult ki közöttük, de ezt tagadta a nő. A férfi egy idő után egyre többet ivott és ilyenkor agresszíven viselkedett. Tavaly év elejétől rendszeresen azzal fenyegette a nőt, hogy „felgyújtja a házát”, „levágja a fejét, illetve „kiirtja az egész családját”, ha kijelenti a házból.
A férfi viselkedése miatt egy idő után a családja is kezdett elhidegülni az özvegytől. És az idős nő számára is egyre vállalhatatlanabb lett a férfi ottléte, és noha sajnálta őt „kitenni” a házból, de félt is tőle. A nő elhatározta, hogy veszekedést provokál és amikor az ittas férfi bántani fogja, akkor rendőri segítséggel eltávolítja a lakásából.
A férfi egy szóváltást követően tört-zúzott a házban, majd megütötte az asszonyt. Később pedig olyasmikkel fenyegetőzött, hogy „Mindjárt felhozom a láncfűrészt, elvágom a nyakad és kidobom az utcára a fejedet!”Ilyen előzmények után a nő adott egy 10 ezer forintos bankjegyet a férfinak, hogy váltassa fel. Mikor az asszony sérelmezte, hogy csak kétezer forinttal tért haza, a férfi kivette a pénzt a nő kezéből, majd visszament a kocsmába. A nő számított arra, hogy ismét kapni fog a lakójától, ha hazatér, ezért értesítette a rendőröket.
A két járőr elment a helyi kocsmába és figyelmeztette Sz. A-t a jogkövető magatartásra. A férfi miután hazament azonnal számon kérte az asszonyt, hogy miért hozta szégyenbe mások előtt. A férfi kirángatta a nőt az előszobába, miközben folyamatosan kiabált vele. A férfi fenyegetéseit meghallotta az egyik szomszéd, és értesítette a rendőröket.
A nő összegömbölyödött, miközben folyamatosan segítségért kiáltozott, és könyörgött a férfinak, hogy ne bántsa. A kegyetlen férfi azonban tovább rugdosta a bal oldalát, és bal mellét, miközben folyamatosan azt kiabálta „Megöllek!”, „Megdöglesz!”.
A férfi ezt követően lehajolt, majd fojtogatni kezdte a nőt. A pont időben érkező rendőrök hallották a segélykiáltásait, átmásztak a kulcsra zárt kapun, és a lépcsőn felfutva a bejárati ajtó kinyitására szólították fel a házban tartózkodókat. Miután a férfi észlelte, hogy a rendőrök megérkeztek, felhagyott az asszony fojtogatásával. Az asszony ezután négykézláb a bejárati ajtóhoz kúszott, és a kulcsot elfordítva beengedte a rendőröket.
Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az özvegy halálának elmaradása csak az időben érkező rendőri segítségnek volt köszönhető. A tettesnél a bűncselekmény elkövetésekor személyiségzavar volt megállapítható. Ez azonban a beszámítási képességét nem korlátozza. Azaz képes volt arra, hogy a cselekménye következményeit felismerje. A Veszprémi Törvényszék 15 év fegyházra ítélte a férfit. Az ítélet ellen a börtönviselt férfi és a védője is fellebbezett.
A Győri Ítélőtáblán kedden tárgyalták az ügyet másodfokon. A táblabíróság 12 év fegyházra enyhítette a férfi büntetését. Egyebekben azonban helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. Az ítélőtábla rögzítette, hogy a férfi és az asszony kapcsolatában az élettársi, gazdasági érdekközösség tetten érhető, ezért nincs akadálya annak, hogy a bíróság a vagyon elleni bűncselekmény vonatkozásában is megállapítsa a férfi felelősségét.
Az elsőfokú bíróság számolt a sértetti magatartással, aki szabadulni akart az akkori élethelyzetéből, és manipulálta, provokálta a férfit A táblabíróság indoklása szerint ezek a ritkán előforduló körülmények voltak azok, amelyeket a férfi javára hangsúlyosan kellett értékelni. Az ítélőtábla ezért lehetőséget látott a férfi büntetésének enyhítésére.
Kiemelt kép:iStockphoto