Kultúra

Úgy tűnik, a színház oldja meg a problémáinkat

„Olyan előadást csinálunk, amiben valamivel küzd a főhős, de egyszerűen nem sikerül neki. Miért? Mert ha olyan szerepet játszana, amiben győz, az Hollywood lenne, és nem lenne szükség a munkánkra. Rambónak sem volt szüksége segítségre” – vallja Adrian Jackson, a brit Cardboard Citizens színházi társulat alapítója, az Elnyomottak Színháza módszerének egyik vezető képviselője.

Az Elnyomottak színháza a részvételi színház egyik legismertebb irányzata, célja az kisebbségi társadalmi csoportok emancipációja a dráma és a színház eszközeivel.

Jackson társulata majdnem három évtizedes fennállása óta az Elnyomottak Színháza módszertanának vezető képviselőjévé nőtte ki magát az Egyesült Királyságban. Számos helyen oktatják „a színház társadalomformáló erejét”, így jutottak el Magyarországra is, az Artemisszió Alapítvány és a Parforum közös munkájával, a British Council People 2 People Hungary című programja keretében.

Fotó: Németh Dániel

Öt napon át tartó, meglehetősen mozgalmas workshopjukon művészek, tanárok, és a társadalom perifériájára szorult csoportokkal foglalkozó drámaoktatók is részt vettek. Jackson és kollégája, Terry O’Leary segítségével változatos, dráma alapú eljáráson keresztül sajátították el az Elnyomottak Színháza módszer legismertebb technikájának, a fórum színháznak a lényegét és az utolsó nap egy nyilvános előadás keretében ezt közönség előtt be is mutatták.

„A színház egy eszköz, hogy mérhető társadalmi változást hozzunk létre. Angliában főleg hajléktalanokkal foglalkozunk. Mikor megveszik életük első házát vagy úgy döntenek, hogy tanulni kezdenek, mert a foglalkozásainkkal elhiszik magukról, hogy képesek rá, akkor látjuk, hogy a munkánk eredménye beérik. Mi ebben mérjük a módszer sikerességét, az emberi sorsok gyökeres megváltozásában” – mondta Jackson.

Bár a workshop a fővárosban valósult meg, a People 2 People Hungary projekt célja az, hogy az ott megszerzett tudás Magyarország azon legelmaradottabb, észak-keleti régióiba is eljusson, ahol komoly kihívást jelent a társadalmi kohézió megteremtése. A projekt több magyarországi szervezettel összefogva számos hasonló művészeti program megvalósításán dolgozik, mert hisz abban, hogy a művészet nyelvén megfogalmazott társadalmi változások a valóságban is működhetnek.

Kiemelt kép: Járdány Bence

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik