Csütörtökön új fejezetéhez érkezett a teniszháború: Fucsovics Márton és Babos Tímea nyílt levélben kérte a szövetséget, hogy kormánygarancia, elnökségi határozat és ami a leglényegesebb, megfelelő élőfüves teniszcentrum hiányában vonja vissza a WTA-nál a 2019-, 2020 nyarára bevállalt élőfüves (!) WTA-teniszversenyt a Márky Jenő jogtulajdonában lévő és mindezzel rendelkező viadal javára.
A gond abból támadt, hogy a WTA jelezte, amíg a
addig nem ad ki engedélyt Márky tornájára.
A szövetség szerkesztőségünknek péntek délelőtt elküldött nyílt válaszlevelében hangsúlyozza, hogy már hetek óta egyeztetett az Emmi sportállamtitkárságával a helyzet megoldása érdekében. Ezen felül pedig az elnökséget is összehívják majd, hogy elősegítsék kialakult helyzet rendezését. Íme a teljes levél:
A 24.hu megkérdezte Márky Jenőt, aki úgy fogalmazott:
Nem szeretnék ebben az ügyben megszólalni. Az 1996-2014 között Magyarországon általam megrendezett 18 budapesti WTA-torna, a 60 nemzetközi verseny rendezéssel és az ehhez szükséges állandó helyszínnel, a nemzetközi minősítésű, 3000-es, Asbóth József teniszstadionnal a háttérben, nekem minden körülmények között a magyarországi világverseny hazahozatala a legfontosabb. Mint versenyigazgató, nem a médián keresztül kell az igazságomat megkapni. A csúsztatásokra és a valótlanságokra bizonyítékokkal fogok reagálni.
Hol téved a szövetség?
A szövetség ott van tévedésben, hogy míg a szövetség az ITF-tagja, addig Márky Jenő jogtulajdonosként a WTA-szervezet alá tartozik, amely felett nem diszponál az ITF, így Márky és tornája sem tartozik a szövetség kötelékébe. Mivel az MTSZ az ITF köteléke alá tartozik, semmiféle felügyeleti joga, hatása nincs egy pénzügyileg független jogtulajdonos magánvállalkozására, még ha éppen teniszeznek is benne.
Erre vonatkozó kérdésünkre az EMMI a minap megerősítő nyilatkozatot adott ki. A minisztérium is úgy fogalmazott hivatalos állásfoglalásában a sporttörvényre hivatkozva:
A WTA-tornák tulajdonosi körét ügynökségek (Octagon, IMG) magánemberek, cégek és vállalatok alkotják. A WTA nem nemzetközi sportági szövetség, ezt a feladatot Nemzetközi Tenisz Szövetség (International Tennis Federation) tölti be, így az MTSZ által hivatkozott kötelező kapcsolat nem értelmezhető ebben a viszonylatban.
A tárca szerint a szövetség által hivatkozott sporttörvényi rendelkezés
az állami feladatok ellátására vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza, amely körbe az ATP és WTA professzionális versenyek szervezése nem tartozik bele.
Miért tört ki a teniszháború?
Ahhoz, hogy az éljátékosok nem akarnak a szövetséggel szóba állni, hogy a fideszes Szűcs Lajos elnök és Richter Attila főtitkár által vezetett szövetség helyett a kormány mást választott versenyrendezésre, több korábbi ügy is hozzájárulhatott. Az MTSZ az utóbbi időszakban versenyrendezés címen
- többször több száz millió forintot költött el pár napig álló teniszstadionokra,
- összekeverte Budapestet Wimbledonnal, ezért elképzelhető, hogy jelentős összegű kártérítést kell fizetnie egy meg nem rendezhető, de bevállalt füvespályás tenisztornáért annak jogtulajdonosának.
A gazdálkodás miatt
- nyomozást indított a Fővárosi Főügyészség,
- egyre másra mondtak le az elnökségi tagjai,
- a kormány nem a sportágat irányítani hivatott szövetséget, hanem a Vasast választotta szakmai partnernek a központi, több milliárd forintból létesítendő teniszcentrum létrehozásához.
- Ha ez nem lenne elég, a beszállítói kifizetések sem mentek rendben: tartoztak egyes munkatársaknak.
- A kormány múlt heti határozatában elvette a nagy nemzetközi teniszversenyek – WTA, ATP – rendezési jogát a Magyar Tenisz Szövetségtől.
- Az EMMI is eljárást kezdeményezett a tenisz szövetség ellen.
(Nyitóképen Szűcs Lajos, a Magyar Tenisz Szövetség elnöke. Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI )