Sokadjára vetődik fel annak lehetősége, hogy Orbán Viktort nyugati erők lemondásra kényszerítik: már a 2012-es Békemenet bevallottan a magyar kormányfő nyugati nyomással szembeni megvédését célozta.
Most a RIA Novosztyi orosz hírügynökség pendítette meg Orbán külső nyomásra történő eltávolításának a lehetőségét. Méghozzá azt követően, hogy a The Wall Street Journal értesülése szerint Orbán megtagadta, hogy a nyugati elvárásoknak megfelelően fellépjen Kína és Oroszország ellen, valamint azt is, hogy változtasson Ukrajnával kapcsolatos politikáján.
Az orosz hírügynökség idézi Vladimir Sapovalov politológust, az MPGU (Moszkvai Történeti és Politikai Intézet) igazgatóhelyettesének a véleményét, aki szerint a Nyugat válasza nem marad el. Sapovalov a magyar kormánypárti narratívához hasonlóan felidézi, hogy már láthattunk Soros által szervezett tömegakciókat.
Sapovalov állítja:
Ebbe beletartozhat az ellenzék támogatása mellett egy Orbán-elleni akció is az USA és a nyugati szövetségesei részéről. A politológus merész gondolattársítással a minapi venezuelai fordulatra – szerinte államcsínyre – utal, bár azt elismeri, hogy a magyar helyzetet nehéz összevetni a venezuelaival.Mi azt tehetjük hozzá mindehhez, hogy nyilvános és megbízható információ nem áll rendelkezésre arról, hogy nyugati erők valóban megbuktatnák Orbánt; persze kizárni sem lehet ennek lehetőségét.
Kétségtelen, hogy különösen 2010 és 2015 között a magyar kormány erőteljesen multiellenes politikát folytatott a különadókkal (bankadó, tranzakciós adó, egyes kereskedelmi tevékenységek extraadóztatása, például reklámadó), s ezek nyomán vetődtek fel a kormány demokráciához, jogállamisághoz való hozzááállását érő nyugati kritikák.
Csakhogy az Erste Bank kisebbségi állami tulajdonlása óta, valamint a bankadó csökkentését követően enyhült a multiellenes politika és retorika (helyette ellenségképként Soros György került célkeresztbe); ma már a magyarországi bankszektor ismét nyereségesen működik és a magyar gazdaság szempontjából alapvető fontosságú német cégek is jól érzik magukat nálunk (lásd a BMW legújabb döntését a debreceni beruházásról).
És ha már orosz véleményt idéztünk: az Orbán-kormány Oroszország-politikáját nemcsak Nyugaton, hanem Lengyelországban is fenntartással kezelik. Így meg kell jegyezzük: Orbán megdöntésének szándéka akár több helyről is kaphat támogatást.
2018 decemberében az ellenzék pártjai – a Mi Hazánkat leszámítva – közeledtek egymáshoz, ma már a Jobbik szalonképes a baloldali formációk számára. Ám ez sem feledteti a nem fideszes oldal megosztottságát, különösen azt, hogy jelenleg nincs olyan ellenzéki miniszterelnök-jelölt, aki mögé beállhatnának az ellenzéki szavazók.
Ha Orbán megy és a mostani ellenzék valamely váratlan fordulat, például előrehozott választás nyomán hatalomra jut, akkor öt-hét pártból álló, meglehetősen törékeny kormánykoalíció irányítaná az országot. A nyugati erők, vállalatok számára ez annyi kockázattal mindenképp járna, hogy bármely, a miniszterelnökkel kötött megállapodás elvérezhet egyik-másik koalíciós partner ellenállásán. Miközben ma elegendő Orbánnal magával megegyezést kötni.
Ráadásul a politikában a látszat legalább annyira izgalmas, mint a valóság. Csak részben érdekes, igaza van-e az orosz hírügynökség által idézett politológusnak, aki szerint a magyar kormányfőt nyugati veszély fenyegeti.
Nos, a RIA az Oroszországi Föderáció állami hírügynöksége, így az ott leírtak a Kreml félhivatalos álláspontjának tekinthetők. Az orosz hivatalos/félhivatalos narratíva jelenleg pedig támogatja Orbánt a nyugati államokkal szembeni politikájában. Ez a támogatás mindaddig tart, amíg orosz részről úgy érzik, hogy Orbán Viktor használ az orosz érdekeknek.A RIA és Sapovalov véleménye is azt tükrözi, hogy a magyar és az orosz kormányzat érdekei nagyjából egybeesnek. Jól látható, hogy a 2009 óta tartó gravitálás Putyinhoz, az orszországi fősodratú (állami) médiában kiváltja az Orbánnal kapcsolatos jóindulatot. Ám afelől ne legyen kétségünk, hogy ha a jövőben a moszkvai vezetés rosszallná a magyar kormány bármely döntését, annak lenyomatát azonnal látni fogjuk a RIA és más Putyin-párti tömegtájékoztatási eszközök (1Tv, Rossija Tv, NTV, Gazeta) negatív felhangú beszámolóiban.
Kiemelt kép: Orbán Viktor Facebook
A szerző a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa