Tudomány

Az űrből is látszik a kiszáradt Duna

Negatív rekordokat döntöget a Duna, sok helyen még soha nem volt olyan alacsony a vízállás, mint most. Ez pedig már a világűrből is látszik: a Sentinel műholdak felvételein tisztán kivehető a visszaszoruló folyó.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) közölte, hogy az augusztus óta tartó csapadékszegény időjárás miatt a Duna magyarországi szakaszán a vízállás ismét az eddig mért legkisebb értékek közelében vagy alatta alakul a vízmércéken. Az előrejelzések szerint a hét vége előtt nem várható jelentősebb csapadék a külföldi vízgyűjtőkön, ezért a Duna további apadására számítanak. Az alacsony vízszint a hajózást fokozottan érinti, de Pakson is készülnek, hogy az atomerőműben véletlenül se legyen gond a helyzet miatt.

A vízszint már annyira alacsony, hogy jól látszik az apadó folyó a Sentinel-műholdak felvételein is. A képeken a folyómeder egyre nagyobb részét lehet felfedezni, ha pedig hinni lehet a statisztikáknak, ez ezen a héten még így is marad.

Nagyjából így fest most a Duna az űrből Esztergomnál – fotó: Sentinel

 

A változás még szembetűnőbb, ha összehasonlítjuk a tavaly ugyanekkor készült műholdképekkel.

A 2018-as és a 2017-es helyzet – fotó: Sentinel

Az OVF szóvivője, Siklós Gabriella elmondta, hogy ez csak relatív vízállás, hiszen a nagyobb folyókon a 19. században határozták meg a 0 pontokat egy kiválasztott év legalacsonyabb vízállása alapján. Azóta voltak kisebb vízállások is, ezeket negatív jellel jelölik.Siklósi Gabriella hozzátette, ha Budapesten a vízállás nulla centi lenne, az sem jelenti, hogy száraz lábbal át lehet kelni a folyón, a víz mélysége még ebben az esetben is jó néhány méter.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik