Bár a szervezet alvás közben igyekszik a lehető legnyugodtabb körülményeket biztosítani, így is akadnak olyanok, akik legalább egyszer felkelnek éjszaka a vizelési inger miatt. A jelenség hátterében sokszor életmódbeli tényezők állnak, igaz, a gyakori éjszakai vizelés akár egészségügyi elváltozás jele is lehet.
A lefekvés előtt elfogyasztott nagy mennyiségű folyadék például megzavarhatja az alvást. Az sem mindegy, hogy az ember pontosan mit iszik,
Az éjszakai ingert azonban egészségügyi tényezők is kiválthatják. Ilyen faktor lehet a húgyúti fertőzés, a hólyagfertőzés, a prosztata, a méh vagy petefészek megnagyobbodása, a terhesség, a vesefertőzés, a cukorbetegség, a hormonális problémák, a lábdagadás vagy éppen a szorongás, de jelenség akár valamilyen neurológiai elváltozás tünete is lehet.
Az, hogy a rendszeres éjszakai vizelés hátterében milyen tényezők állnak, illetve hogy miként kezelhető az állapot, szakember tudja megállapítani. Az ember viszont tehet lépéseket a megelőzés érdekében.
A lefekvés előtti 2-4 órában például érdemes csökkenteni az elfogyasztott folyadék mennyiségét, az alkohol és a kávé pedig kifejezetten kerülendő az alvást megelőzően. Bizonyos táplálékok, így a csokoládé, a fűszeres és a savas ételek, illetve a mesterséges édesítőszerek irritálhatják a hólyagot, ezért ezekből sem ajánlott fogyasztani az esti órákban.
A medence izmainak megerősítését szolgáló gyakorlatok, így a Kegel-gyakorlat szintén segíthet. A legfontosabb viszont az, hogy az ember felmérje, hogy milyen tevékenységek hatására növekszik az éjszakai vizelési inger, illetve hogy miként alakul az állapot. Ezek figyelése ugyanis segíthet kideríteni, hogy mennyire súlyos a probléma.
(Kiemelt kép: Thinkstock)