Az új vizsgálatban a Sussexi és a Portsmouth-i Egyetem munkatársai lovakat tanulmányoztak – számol be a ScienceAlert. A kutatásban az állatoknak először különböző képeket mutattak, melyeken az egyes személyek vagy mosolyogtak, vagy homlokukat ráncolták. Utóbb a lovak élőben is találkozhattak a fotókon szereplő emberekkel.
Az eredmények alapján az állatok viselkedését kimutathatóan befolyásolta, hogy korábban boldog vagy dühös érzelmet társítottak az egyes személyekhez.
Karen McComb, a kutatócsapat tagja szerint a lovak nemcsak felismerik az emberek arckifejezéseit, de emlékeznek is a korábbi érzelmi állapotra, és alkalmazkodnak ahhoz.
Lényegében a lovak érzelmi emlékezettel rendelkeznek
– mondta a szakértő.
A vizsgálat alapján az állatok akkor is előítéletesen viselkedtek a korábban dühösnek látott alanyokkal, ha azok a találkozás során semlegesen viselkedtek.
A lovak ezeket a személyeket bal szemükkel nézték, ami összefüggésben állhat az élőlények agyszerkezetével. A lovak agyában ugyanis a jobb félteken zajlik a fenyegető ingerek feldolgozása. A szakértők később az állatok szívritmusát is megvizsgálták, amely észlelhetően emelkedett, amikor rossz hangulatúnak vélt emberrel találkoztak.
Az eredményekben az igazán figyelemreméltó az, hogy a lovak egyetlen kép alapján is képesek voltak felmérni az emberek érzelmeit, és elraktározni az azokra vonatkozó információkat.
(Kiemelt kép: Thinkstock)