“A hadseregeink által végrehajtott hadművelet legitim volt, a súlyos jogsértésnek kívánt véget vetni, pontos célpontokra korlátozódott, a szíriai rezsim vegyi kapacitásainak megsemmisítése volt a célja azért, hogy a rezsim ne követhessen el újabb vegyi támadást” – mondta még szombaton a külügyminiszter. Jean-Yves Le Drian szerint mostantól Oroszországnak kell nyomást gyakorolnia Bassár el-Aszad szíriai elnökre, hogy megoldás szülessen a politikai válságra.
Laurent Wauquiez, a jobbközép Köztársaságiak elnöke a Le Journal du Dimanche-ban jelezte: nem hisz “a büntető jellegű csapások hatékonyságában”. A pártvezető szerint Emmanuel Macron államfőnek “inkább az iszlamisták ellen kéne harcolnia”.
Jean-Luc Mélenchon, a radikális baloldali Lázadó Franciaország elnöke az ENSZ-felhatalmazást hiányolta a légi csapásokhoz.
A légi csapások bizonyíték hiányában és az ENSZ felhatalmazása nélkül történtek, európai jóváhagyás és a francia parlament szavazása nélkül
– mondta a politikus. Szerinte az észak-afrikai revánspolitika kalandja, felelőtlen eszkaláció volt a katonai hadművelet.
Marine Le Pen, a radikális jobboldali Nemzeti Front elnöke szerint “Franciaország elvesztette a lehetőséget, hogy a nemzetközi színtéren független hatalomként jelenjen meg”.
A Szíria elleni légicsapások egy kiszámíthatatlan következményekkel járó és potenciálisan dramatikus útra terelnek minket
– fogalmazott Le Pen.
A kormánypárt, a Köztársaság lendületben mellett az ellenzéki szocialisták is támogatják a kormány lépését.
“A damaszkuszi rezsim ismételt vegyi támadásai a saját népe ellen választ követelt. A nemzetközi hallgatás bűnös precedenst teremtett a vegyi fegyverek használatát tiltó nemzetközi egyezmények megsértésének lehetőségében” – mondta Olivier Faure, a Szocialista Párt főtitkára. Francois Hollande előző szocialista államfő szerint is “jogosak voltak” a légi csapások, de azokat szerinte “a Moszkvára és Teheránra gyakorolt diplomáciai és politikai nyomásnak kell követnie”.
A légitámadásokban való francia részvételről hétfőn szavazás nélkül vitát rendez a nemzetgyűlés. Edouard Philippe miniszterelnök vasárnap fogadta valamennyi frakció, valamint a külügyi és védelmi bizottság vezetőjét, hogy részletesen egyeztessen a fejleményekről. Gérard Larcher-t, a szenátus jobboldali ellenzéki elnökét és Francois de Rugyt, a nemzetgyűlés kormánypárti elnökét a francia elnöki hivatal péntek este előzetesen tájékoztatta a napok óta tervezett légi csapások megindításáról.
Kiemelt kép: MTI/AP/Haszan Ammar