Otthon

Egyre népszerűbbek a különleges orchideák

A Dendrobiumokatt könnyű tartani és virágoztatni.

Az orchideák egyik legnépesebb nemzetségébe, a Dendrobiumok közé több mint 1500 faj tartozik, amelyek nagy változatosságot mutatnak színben, formában és méretben egyaránt. Elterjedési területük a legnagyobb az orchideák között, megtalálhatók Ázsiában, Ausztráliában és Új-Zélandon is. A virág e nemzetsége mutatkozott be a múlt hétvégi, Budapesten rendezett tavaszi orchidea- és broméliakiállításon.

A Magyar Orchidea Társaság közleménye szerint a Dendrobiumok nagysága a pár centiméterestől a méteresig terjed, de vannak Dendrobiumok, amelyek három méter magasságba is elérnek. A virágok a feketén kívül szinte minden színben megtalálhatók. Környezeti igényük is sokféle: vannak, amelyek a hűvös, párás üvegházakat, vagy eredeti élőhelyükön a magashegységi köderdőket szeretik, és vannak olyan fajok, amelyek Malajzia és Szingapúr forró hőmérsékletét kedvelik.

Fotó: Wikimedia Commons

A Dendrobiumok tudósok által ismert története az ókorig nyúlik vissza. Feljegyzések maradtak fenn korabeli füveskönyvekben a növények sokrétű felhasználásáról. Egyes fajok virágainak főzetét, párlatát, vagy a növény pépesített leveleit alkalmazták fej- és fülfájás, gyomorproblémák vagy álmatlanság ellen, de sebek gyógyítására és lázcsillapításra is használták.

Egyes fajok szárának kipréselt levét a festészetben alkalmazták, hiszen a nedű különlegesen csillogóvá tette az elkészült képeket. Sok faj erős szárait a kosárfonásban hasznosítják évszázadok óta, a mai napig készülnek belőlük népművészeti termékek a turisták számára.

Fotó: Wikimedia Commons

A Dendrobiumok töretlen népszerűségnek örvendenek a növényeket kedvelők körében évszázadok óta, mert könnyű tartani és virágoztatni őket. Az elmúlt 50 évben a tudomány még közelebb hozta az emberekhez ezt a nemzetséget az egyre fejlettebb nemesítésekkel, hiszen így olyan hibrideket hoztak létre a kertészek, amelyeknek környezeti igénye sokkal inkább megfelel egy átlagos lakás adottságainak – írta az MTI.

Kiemelt kép: Wikimedia Commons

Ajánlott videó

Olvasói sztorik