(A cikk folyamatosan frissül, érdemes a végére olvasni a balhéért.)
Körülbelül ezer (a szervezők szerint nyolcezer) ember indul el a Deák térről a Parlament elé péntek este fél hat után, miután Orbán Viktor nem válaszolt a határidőig a diáktüntetők követeléseire. A Független Diákparlament január 19-i több ezres tüntetésén 12 követelést fogalmaztak meg, amelyekre választ vártak a miniszterelnöktől. Nem kaptak.
Az alábbiakat szeretnék elérni:
- általánosban heti 25, középiskolában heti 30 órára csökkentsék az óraszámot,
- töröljék el a nulladik órákat,
- ne rekesszék ki a 18 éven aluliakat az oktatásból,
- ne növeljék a tanév hosszát,
- az iskola neveljen kritikus polgárt,
- állítsák vissza a 2011-es felsőoktatási keretszámokat,
- legyen szólásszabadság az iskolákban,
- legyen névtelen tanárértékelő rendszer, aminek az eredményei nyilvánosak
A helyszínen jelenleg körülbelü ezer ember lehet, akik egy meggyőző méretű uniós zászlóval vonulnak együtt. Van pár transzparens is, az egyiken az szerepel, hogy
kifelé a papokkal az iskolából.
Közben a Kozmosztól szól a Mi szabadabbak vagyunk, mint ti valaha lesztek.
A tüntetők még a Deák téren világítottak a telefonjaikkal, miután besötétedett.
Menet közben azt kiáltozzák, hogy
gyertek velünk!
A tüntetők azt is kiabálják, hogy
Szabad ország, szabad oktatás.
Valamint Balog Zoltán lemondását követelik. Sok ember visel szomorú szmájlis kitűzőt, amin az a felirat, hogy
Szomorú ország.
A tüntetők között feltűnt Vona Gábor és Dúró Dóra, valamint Szél Bernadett és Ungár Péter is. A tüntetők között erős a transzparensverseny, de a különdíjat valószínűleg ez fogja elvinni:
A menet végül hét órára ért a Kossuth térre, ahol ismét a telefonjukkal világítottak. A szekszárdi Tóth Laura volt az első felszólaló. Elmondta, hogy azt szeretnék megmutatni, hogy tanulni szeretnének, majd felsorolta a már korábban említett pontokat.
Szerinte egyre többen nyitják ki a szemüket, és látják, hogy ez nem maradhat így.
Váltsunk rendszert az oktatásban.
Koszta Amina pedig azt mondta el, hogy az oktatási rendszer nem tud megbukni, mert már megbukott. Végül a szervezők közölték, hogy az Y-generáció felébredt, és hogy
Azt nem mondták, kire, csak azt, hogy nem megoldás, ha nem szavaznak.
Balla István tanár azt mondta,
jelenleg elvesszük a gyerekektől az önismeret kifejlesztéséhez szükséges időt.
és kiskoruktól kezdve rájuk kellene bízni, hogy függetlenséget tanuljanak. Szerinte drasztikus lépések kellenek a korrekcióhoz.
A szervezők mindenkit arra kértek, hogy ha már úgyis állandóan a mobiljukat nyomogatják, akkor tegyék meg most is és világítsanak vele.
Majd bejelentették, hogy megkeresték az Országos Diáktanácsot, hogy az együttműködésről tárgyaljanak, és igent mondtak. Ez azért nagy szám, mert ez az EMMI-hez tartozó diákszervezet.
A parlamenti frakciók miniszterelnökeit is nyílt vitára hívták, és négy frakcióból három igent is mondott. Vona Gábor, Karácsony Gergely és Szél Bernadett már igent is mondott, de Orbán Viktor nem lesz ott. (Bár ő még hivatalosan nem is miniszterelnök-jelölt.)
Kálló Dániel szerint ez egy verseny a jövőnkért, és rossz módszerekkel csináljuk. Elmondta, hogy
Az iskolában a legjobban a hibától félünk, pedig anélkül nincs kísérletezés és innováció.
Márcis 15-ére újabb tüntetést hirdettek, délután öt órára az Operaház elé. Közös megemlékezéssel egybekötött tüntetés lesz.
A tüntetés ugyan ezután véget ért, de a rendőrség körülbelül 50 tüntetőt körbezárt a Vadász utca Arany János utcai megálló felőli részénél, aztán elkezdte igazoltatni őket. A tüntetők között korábbi Ligetvédők is vannak, és Rékasi Károly fia, Rékasi Zsigmond is ott van. Az egyik tüntetőnek a rendőrök azt mondták, hogy az, hogy az utcán vonultak, nem minősült spontán tüntetésnek, azért mindenkit igazoltatnak és felírják a számukat. Szabálysértési eljárás indul ellenük, de az igazoltatás után mindenki távozhat.