A nagy közvetítő és consulting cégeket (CB Richard Ellis, Colliers, Healey & Baker, DTZ és Jones Lang LaSalle) tömörítő Budapesti Ingatlantanácsadók Egyeztető Fóruma közzétette a 2004 első negyedévére vonatkozó irodapiaci adatait. A felmérés szerint az idei esztendő első három hónapjában a bérbe adott területek nagysága közel 55 ezer négyzetméter volt, ami az elmúlt három év legnagyobb negyedéves értékét jelenti.
Egy idei nagy eladás
Április elején jelentették be, hogy a skandináv építőipari cég, a Skanska 380 millió svéd koronáért (42 millió euróért) értékesítette az Astoriánál lévő ingatlanát, az East-West Business Centert. Az ügyleten mintegy 14 millió eurós profitja keletkezett a társaságnak. A vevő az ír Allied Bank által menedzselt Polonia Property Fund LP. Az East-West Business Center irodaház volt az első kelet-közép-európai Skanska-fejlesztés. A 21 100 négyzetméteres épület 1991-ben készült el.
A jelentősebb bérbeadások között említhető az IBM bérlete (6500 négyzetméter) a Köztelek utcában lévő City Gate-ben, az EDS szerződése (4600 négyzetméter) a XI. kerületi Bartók Házban vagy a TATA (3820 négyzetméter) megállapodása a szintén dél-budai Science Park B-épületében. Kisebb szerződéseket kötöttek a budaörsi TerraPark B épületében és a budai MOM Parkban, a Pest Centerben, az Astoriánál lévő East-West Business Centerben és az Oktogon Házban is.
A nem központi elhelyezkedésű területek bizonyultak ismét a legnépszerűbbnek Budapesten, ott adták bérbe a felvett területek 60 százalékát. (A központi területek közé számítanak a budai körúton belüli, illetve a pesti Nagykörúton belüli negyedek, továbbá a Váci út egy része és az Andrássy út.)
Csak két új épület létesült eddig 2004-ben
Az első negyedévben csak két új épületet adtak át, és mindkettőt a központi területen kívül. Ezek: az Optima Irodaház (5410 négyzetméter) a Váci úton és a Szépvölgyi Irodapark 8. számú épülete (2238 négyzetméter) Észak-Budán. Március végére így a budapesti bérirodák állománya elérte az 1,366 millió négyzetmétert.
A felmérés készítői
A Budapesti Ingatlantanácsadók Egyeztető Fóruma, amelynek tagjai a CB Richard Ellis, a Colliers International, a Cushman & Wakefield Healey & Baker, a DTZ és a Jones Lang LaSalle, a budapesti irodapiacon az adatgyűjtés egy részét közösen végzik annak érdekében, hogy az ingatlanpiaci adatokat használók számára megbízható, pontos és konzisztens információval szolgálhassanak.
A nagy nyugati tanácsadócégek elemzését erősíti a magyar tulajdonú Biggeorge’s International elemzése is. E szerint a befejezett fővárosi irodafejlesztések volumene tavaly 100 ezer négyzetmétert tett ki, azaz mintegy 23 százalékos csökkenést mutatott az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Mindez hozzájárult tehát ahhoz, hogy idén csökkenjen a kínálat.
Régiónként eltérő a kihasználatlanság
A Budapesti Ingatlantanácsadók Egyeztető Fóruma szerint régiónként jelentősek az eltérések a kihasználatlanságot tekintve. A tágabb értelemben vett Belvárosban, vagyis az V. kerületben, illetve az Andrássy út Nagykörúton belüli szakaszán a kihasználatlanság 17,3 százalékos.
A Belvárossal közvetlenül szomszédos központi területeken – tehát a Nagykörúton belüli egyéb térségben, Buda belső részén és a Váci út mentén – viszont a legmagasabb az üresen álló irodák aránya, 21 százalékos. Az agglomerációban a legkisebb, 16 százalékos a kihasználatlanság, ez egyébként gyakorlatilag a budaörsi ingatlanokat jellemző adat. A nem központi, de még budapesti irodák 18,2 százaléka áll üresen – derül ki a jelentésből.