Belföld

GKI: múlóban a pesszimizmus az ingatlanpiacon

Az ingatlanpiaci szereplők és a lakosság ingatlanpiaci várakozásait tükröző GKI Wallis ingatlanindex 2004 második negyedévében mínusz 11,6 százalékot mutatott, ami több mint 10 százalékos javulás az előző negyedévi mínusz 22,6 százalékhoz képest - jelentette be Akar László, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatója.

A javulás elsősorban a lakáspiaci részindex növekedésének köszönhető: a korábbi hónapokban tapasztalt pesszimista várakozások után ugyanis konszolidálódott a lakáspiaci helyzet, valamint a raktár és az üzlethelyiségek piacán is növekedés várható.

A 2004 júliusában készített felmérése szerint a lakosság és a piac résztvevői a következő 1 hónapban az új lakások piacán 6 százalékos, míg a használt lakások esetében 5 százalékos árnövekedésre számítanak. Infláció alatti, 4-4 százalékos áremelkedésre számítanak az iroda-, az üzlethelyiségek és a raktárak piacán, a telekárak esetében pedig 8 százalékos a növekedési várakozás.

A GKI Gazdaságkutató Rt. 2004 második negyedévében először mérte fel a termőföldpiacot. A felmérés szerint egy hektár termőföld átlagosan 585 ezer forintba kerül, de adtak már el 10 ezer forintért is és 10 millió forintért is ekkora területet. Egy hektár termőföldet átlagosan 15 ezer forintért lehet bérelni: a legalacsonyabb díj 3 ezer, a legmagasabb 50 ezer forint volt hektáronként.

Akar László elmondta, hogy továbbra sem csökken az irodapiaci túlkínálat: az irodaházak átlagos kihasználtsága 72-78 százalékos, vagyis elvileg az irodaépületek egynegyede üresen áll. Az “A” típusú irodák kihasználtsága 77 százalékos Pesten és 79 százalékos a budai oldalon, míg a “B” típusúaké a Duna mindkét partján 73 százalékos. Az idén idáig 100 ezer négyzetméternyi bériroda épült, s várhatóan ebben az évben még 30 ezer négyzetmétert adnak át.

Megnőtt az újonnan kibérelt irodák átlagos nagysága: míg korábban egy bérlő átlagosan 1000 négyzetmétert el nem érő területet vett bérbe, addig idén az átlagosan bérbe vett iroda mérete elérte az 1420 négyzetmétert. Báthory Balázs, a Wallis Ingatlan Rt. vezérigazgató-helyettese elmondta: stabilizálódott a bérleti díjak szintje. Az “A” kategóriás irodahelyiségek négyzetméterét 13-16 euróért, a “B” kategóriásokat 10-12 eurós havi díjért lehet bérelni Budapesten.

A raktárhelyiségek piacán felfutás várható, egy négyzetméter új építésű raktárhelyiség négyzetméterének bérleti díja 4,8-6,2 euró. Nem új, de jó minőségű raktárt 3,6-5,6 euróért, régit négyzetméterenként 1,5-2,8 euróért lehet bérelni – hangzott el.

Az üzlethelyiségek piacán feltűnően megnőtt a kis, 100-200 négyzetméteres, belvárosi üzlethelyiségek iránti kereslet, ami elsősorban a bankok terjeszkedésének tudható be. Egy budapesti plázában 20-65 eurót kérnek egy négyzetméternyi üzlethelyiség béreltéért, ugyanez az utcai üzlethelyiségek esetében 6 és 85 euró közé esik. Egy-egy belvárosi bankfiók bérletéért ugyanis havi 85 eurót is kell fizetni – közölték a sajtótájékoztatón.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik