Tudomány

Óriási ragadozó dinoszauruszt fedeztek fel Afrikában

Egy nemzetközi kutatócsapat hatalmas lábnyomokra bukkant Lesotho területén. A leletek egy 200 millió éves, hatalmas húsevő dinoszauruszhoz tartoznak.

A Manchesteri Egyetem, a Fokvárosi Egyetem és a São Paulo-i Egyetem kutatói 57 centiméter hosszú és 50 centiméter széles lábnyomokra bukkantak, melyek egy háromujjú dinoszauruszhoz tartoznak – számol be a Manchesteri Egyetem oldala. A lábnyomok mérete alapján a szakértők ki tudták számolni, hogy mekkora élőlény hagyta őket.

A becslések szerint a faj hossza 9 méter, csípőmagassága pedig 3 méter volt.

Összehasonlításképp: a Tyrannosaurus rex mintegy 12 méter hosszú és 3,5 méter magas lehetett.

A lábnyomok egy eddig ismeretlen fajhoz, a Kayentapus ambrokholohalihoz tartoznak. Az élőlény a hatalmas szárazföldi húsevőket magába foglaló csoport, a Megatheropoda tagja volt – ide sorolható a T. rex is.

Kép: University of Manchester

A lábnyomokat egy 200 millió éves felszínen azonosították Lesotho Maseru körzetében. Fabien Knoll, a Manchesteri Egyetem munkatársa szerint a felfedezés azért érdekes, mert korábban nem találtak nagytestű ragadozó dinoszauruszokra utaló jeleket Afrika déli részén. A térséget kisebb húsevő és növényevő élőlények dominálhatták.

Az új faj azért is különleges, mert a K. ambrokholohali a kora jura alatt élt, egy olyan időszakban, amikor a theropodák jóval kisebbek voltak. A becslések alapján ekkoriban átlagosan 3-5 méteresre nőttek a ragadozók, és a legnagyobb fajok is csupán 7 méter hosszúak lehettek. Az igazán nagy theropodák csak a jura és a kréta során fejlődtek ki.

Lara Sciscio, a Fokvárosi Egyetem szakértője hozzátette, az új faj az első igazán nagy húsevő, amely a kora jura alatt az őskontinensen, Gondwanán élt. A kutató szerint a felfedezés ezért jelentős.

Ezek a nagy nyomok globálisan igen ritkák. Csupán egyetlen hasonló korú és nyomméretű lelőhely van, az is Lengyelországban

– mondta Sciscio.

Az ősi felszínen, melyen az új faj lábnyomait azonosították, egyéb kisebb theropodák nyomait is megtalálták.

(Kiemelt kép: University of Manchester)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik