Hétfő reggel Botka László váratlanul bejelentette, lemond a miniszterelnök-jelöltségről. A 24.hu által megkérdezett elemzők szerint nem is volt annyira váratlan ez a lépés.
Botka László jó jelölt volt, de nagyon rossz stratégiát követett, és csak idő kérdése volt, hogy a lemondás megtörténjen – mondta Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. Azt, hogy a Botka vezette MSZP egy Gyurcsány nélküli közös listában gondolkodott, megvalósíthatatlan volt.
Hétvégén kiderült, hogy ez a stratégia teljesen megbukott
– mondta az elemző. (Szombaton a DK bejelentette: külön listán indul a 2018-as választáson.)
A várható forgatókönyvek kapcsán Tóth Csaba elképzelhetőnek tartja, hogy Botka lemondása után együttműködést alakít ki az MSZP és a DK, a szocialista pártban pedig megerősödnek azok, akik ezt az együttműködést támogatták.
Az elemző szerint kulcsfontosságú lesz a gyorsaság: ha ez az együttműködés gyorsan megvalósul, akkor sikerülhet összekovácsolni a baloldali szavazókat.
Aki korrigálni tudja Botka hibáit, meg tudja majd nyugtatni a baloldali szavazókat is – véli az elemző. Az együttműködés gyors kialakítása és a korrigálás ellenére is nagyon le van maradva az MSZP. Mint mondta: eleve „mindenben túl késő van a baloldalon”.
Botka volt az MSZP láthatósági mellénye
Több oka van annak, hogy éppen most mondott le Botka László az miniszterelnök-jelöltségről – ezt már Böcskei Balázs mondta gyorselemzésében. A politikai elemző szerint az egyik, hogy az elmúlt hetekben a külső és belső szövetségesek terén elfogyott a levegő Botka körül. Minden potenciális szövetségese más utat kezdett járni.
A közvélemény-kutatások is folyamatosan romló számokat mutattak. A 24.hu által közzétett Republikon-kutatás mélypontot jelez, ahogy a Medián is azt mérte, hogy a szocialistáknak 25 éve nem volt ilyen alacsony a támogatottságuk. Az elemző szerint a lemondásnak egy harmadik oka is van: a belső párthelyzet:
Nincs olyan, aki érti, mi zajlik a pártban.
Botka Lászlónak stratégiát kellett váltania, ez lett az, de lemondása a lehető legrosszabbkor jött, mert a párt amúgyis negatív spirálban van. Böcskei szerint az MSZP-nek most miniszterelnök-jelöltet kell találnia, de nem látni, ki lehetne az.
Botkánál alkalmasabb és népszerűbb jelöltet nem tud kiállítani az MSZP a politológus szerint, aki elképzelhetőnek tartja, hogy külső személyt választ a párt a feladatra. Az elemző úgy fogalmazott:
Kiemelt kép: 24.hu / Neményi Márton