A teljes népességben és a pártválasztók között is növelte támogatottságát a Fidesz 3, illetve 2 százalékponttal – derül ki a Republikon Intézet júliusi felméréséből.
Azaz újra elmondható, hogy a pártválasztók több mint fele (51 százaléka) a Fideszre voksolna egy most vasárnapi választáson, az összes megkérdezett közül pedig 30 százalék.
Valamelyest – egy százalékpontot a teljes népességben és a pártválasztók között is – erősödött a Jobbik, míg az
A szocialista párt a teljes népességben már csak 8, a pártválasztók között 15 százalékon áll, ez egy, illetve két százalékponttal kevesebb, mint júniusban.
Vagyis úgy fest, hogy Botka László továbbra sem segít pártján, az MSZP ma – a tavaszi erősödés után – ugyanúgy áll a pártválasztók között, mint februárban. Mindez azt is jelenti, hogy ismét a Jobbik a legerősebb ellenzéki párt, ez legutóbb januárban, Botka miniszterelnök-jelöltsége előtt volt így. A Jobbik a teljes népességben 10, a pártválasztók között 18 százalékot mondhat magáénak.
A kisebb pártok támogatottságában nem történt érdemi változás: a Momentum erősödni ugyan nem tudott az előző hónaphoz képest, de stabilizálta helyzetét, és továbbra is megelőzi a baloldali-liberális oldal kis pártjait: az Együttet, a Párbeszédet, a Liberálisokat, és nem sokkal marad el a pártválasztók között 4-4 százalékon álló Demokratikus Koalíció és LMP mögött.
A Republikon Intézet ezúttal a miniszterelnök-jelöltek népszerűségét is felmérte. Az intézet a legvalószínűbb forgatókönyveket tesztelte a legegyszerűbb módon: arra kérte a válaszadókat, hogy három jelölt közül mondják meg, kire szavaznának, ha közvetlenül választanánk kormányfőt.
Orbán Viktor és Vona Gábor mellett az egyik forgatókönyv Botkára, a másik a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjére, Karácsony Gergelyre kérdezett rá. Az intézet megjegyzi: a két baloldali jelölt erejét nem az egymással való szembeállítással lehet a legjobban mérni, hanem így.
A pártpreferenciák szerinti bontásból az látszik, hogy egyikük sem tudott a baloldali táboron belül megkérdőjelezhetetlen jelöltté válni. Míg a Fidesz-kormányt akarók 97 százaléka Orbánt, a Jobbik győzelmében reménykedők 88 százaléka Vonát választaná miniszterelnökké, Botka a baloldali-liberális választók közül csak 60, Karácsony pedig 48 százalék támogatását mondhatja magáénak. (Az persze érhető, ha például a DK, illetve az LMP szavazói kevésbé lelkesednek más pártok jelöltjeiért.) Ugyanakkor Karácsony valamivel népszerűbb Botkánál a bizonytalanok között (2, illetve 5 százalék).
(A kutatás 1000 fő személyes megkérdezésével készült, nem, kor, végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára nézve.)