Belföld

Klímakonferencia – kezdhetik elölről?

Az USA után most Oroszország is világossá tette a milánói klímakonferencián, hogy esze ágában sincs aláírni a kiotói jegyzőkönyvet a széndioxid-kibocsátás visszafogásáról.

A Persányi Miklós elnöksége alatt zajló milánói klímakonfrencián Oroszország megtagadta a kiotói jegyzőkönyv aláírását. Az ugyanezt már régebben
Klímakonferencia – kezdhetik elölről? 1

megtevő USA most látványos PR keretében mutatta be környezetvédelmi politikáját.


„A kiotói jegyzőköny súlyosan korlátozná az orosz gazdaság fejlődési lehetőségeit, ezért eredeti formájában Oroszország biztos, hogy nem írja alá” – jelentette be a milánói klímakonferencián Andrej Illarionov orosz elnöki tanácsadó. Ezzel eldőlt, hogy eredeti formájában a jegyzőkönyv nem léphet életbe, az USA vagy Oroszország nélkül ugyanis az aláíró országok nem képviselik a széndioxid-összkibocsátás 55 százalékát. A szerződést tehát vagy újra kell tárgyalni, vagy az aláíró országoknak az USA és Oroszország nélkül kell továbbhaladniuk a Kiotóban kikövezett úton.


 A célok

Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményhez csatolt kiotói jegyzőkönyvben 1997 decemberében a fejlett ipari országok kötelezettséget vállaltak arra, hogy a 2008 és 2012 közötti időszakra az 1990-es szinthez képest átlagosan 5,2 százalékkal csökkentik az üvegházhatás kialakulásában szerepet játszó hat gázféleség, mindenekelőtt a széndioxid kibocsátását. Az Európai Unió és Ausztrália 8, az Egyesült Államok 7, Kanada és Japán pedig 6 százalékos csökkentést vállalt. A kibocsátás mintegy 35 százalékáért felelős Egyesült Államok azonban – a jelenlegi helyzet szerint – nem kívánja ratifikálni a szerződést, amely így csak az orosz ratifikálással léphetne életbe, mivel csak így lenne meg a szükséges, az összkibocsátás 55 százalékát adó országok ratifikálása.


Amerikai imázsépítés



A konferenciával párhuzamosan az Egyesült Államok delegációja sajtótájékoztatót tartott. Az amerikaiak voltak az elsők, akik az újságírókkal is megosztották véleményüket, és ezt nem véletlenül tették: az amerikai környezetvédelmi politika ugyanis valóban magyarázatra szorul. Az USA bejelentése szerint az Egyesült Államok nem „parancsszóra és ellenőrzési intézkedések hatására” cselekszik, hanem az önkéntességre és az új energiaipari technológiákra alapoz. 

A kiotói jegyzőkönyv életbeléptetésének a legfőbb akadálya éppen a üvegházhatást okozó gázkibocsátás 35 százalékát adó Egyesült Államok. George W. Bush amerikai elnök 2001-ben már leszögezte, hogy az USA nem ratifikálja a nemzetközi megállapodást. Az Egyesült Államok küldöttei nem véletlenül kezdtek tehát PR-kampányba, amelynek során egy multimédiás vetítést, illetve kiállítást rendeztek az Amerikában elért környezetvédelmi eredményekről. Az USA-nak nincs szégyellnivalója – szól az USA üzenete. Szerintük hazai politikájuk alkalmas a klímaváltozás leküzdésére, és az Egyesült Államok „önti a pénzt” a tudományos kutatása, illetve az új technológiák kifejlesztésébe

Harlan Watson, az amerikai delegáció vezetője például kijelentette, hogy az amerikai eredmények felveszik a versenyt a világ bármely más országával. Ugyanakkor a BBC szerint az amerikai politikával csupán egy baj van: párhuzamos vágányon fut a világ összes többi országával, és teljesen


Klímakonferencia – kezdhetik elölről? 2


elkülöníti magát a Föld minden más államától. A világ országai ugyanis most éppen azon dolgoznak, hogy egy globális határt szabjanak a széndioxid-kibocsátásnak, miközben az USA csak és kizárólag a saját gazdaságáról, az amerikai gazdaság „szénintenzitásának csökkentéséről” beszél.

A legnagyobb kibocsátók ellenkeznek a legjobban

Így például az USA hiába teszi hatékonyabbá a fosszilis tüzelőanyagok (szén, kőolaj, földgáz) felhasználását, ettől még az üvegházhatást okozó gázok, így a széndioxid kibocsátása Amerikában tovább növekszik. Pedig már most is az USA a legnagyobb széndioxid-kibocsátó a világon.

A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy az Európai Unió 15 országában 4 százalékos csökkenés, az Egyesült Államokban 13 százalékos növekedés tapasztalható az üvegházgázok kibocsátása terén 1990-hez képest. Magyarországon 22 százalékos a csökkenés, elsősorban a nehézipari struktúraváltás miatt. A mai adatok szerint a fejlettebb országok kibocsátásában 2010-re a mintegy 5 százalékos csökkenés helyett közel 9 százalékos növekedés valószínűsíthető.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik